Krnáčová na odpis? Pražané by si v přímé volbě zvolili někoho jiného

Praha - Pražané by do čela magistrátu zvolili v přímé volbě bývalého primátora Bohuslava Svobodu, následovaného Adamem Zábranským. Za hnutí ANO sbírá nejvíce kladných hlasů Patrik Nacher. Ukázal to průzkum agentury Sanep.

O činnost radních magistrátu hl. města Prahy se šest měsíců před konáním komunálních voleb v souhrnu zajímá 39,1 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel hl. m. Prahy.

Mezi nejznámější tváře pražského magistrátu patří stávající primátorka Adriana Krnáčová, a to společně s bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou a Matějem Stropnickým. Pouze tyto tři představitele pražského magistrátu zná více jak 50 % Pražanů.

Z celkem 65 zastupitelů hl. m. Prahy se nicméně 51 zastupitelů pohybuje pouze pod 7 % znalostí.

Aktuálních hypotetických přímých voleb primátora hl. města Prahy by se zúčastnilo 39,8 % Pražanů, kteří by do čela Magistrátu hl. m. Prahy zvolili bývalého primátora a rovněž stávajícího poslance za ODS Bohuslava Svobodu. Není bez zajímavosti, že v roce 2016 soud Svobodovi udělil podmíněný trest v kauze Opencard, proti němuž se bývalý primátor odvolal. I přesto jej Pražané, kteří tak patrně nepovažují Bohuslava Svobodu jako hlavního viníka v této kauze, vnímají jako nejvhodnějšího kandidáta na primátorský post. 

Následuje Adam Zábranský (Piráti), který v porovnání s výsledky průzkumu z konce minulého roku vystřídal na této pozici Mikuláše Ferenčíka (Piráti). Mikuláš Ferenčík, který byl rovněž poslancem, se však rozhodl upřednostnit Poslaneckou sněmovnu před pražským magistrátem. Rostoucí voličská podpora Pirátů se ukazuje i v Praze, kdy právě voliči této strany nejprve podporovali Mikuláše Ferenčíka a po jeho odchodu se tato podpora přesunula na Adama Zábranského.

Piráti, kteří měli ve sněmovních volbách v roce 2017 v Praze po hnutí ANO druhý nejlepší výsledek, však do boje o Pražský magistrát nasadili jako lídra Zdeňka Hřiba, který však není pražským zastupitelem, a proto ani nefiguruje v daném průzkumu. Již nyní je však zjevné, že Piráti budou v Praze svého lídra podporovat. 

Na třetím místě by Pražané zvolili do čela pražského magistrátu Jana Čižinského, který je členem KDU-ČSL a byl zvolený za trojkoalici SZ, KDU-ČSL a STAN. Jan Čižinský, který je rovněž i poslancem za KDU-ČSL a starostou Prahy 7, se těší přízni jak přímo obyvatelů městské části Prahy 7, tak jej preferují voliči KDU-ČSL, SZ a STAN. Nicméně Jan Čižinský hodlá v letošních říjnových komunálních volbách útočit na primátorské křeslo za politické uskupení Praha Sobě, a tedy proti své domovské straně. Je zde tak otázka, zda bude mít podporu i voličů KDU-ČSL.

Na čtvrtém místě se pak umístil zastupitel a poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher, který je veřejnosti znám jako bojovník proti bankovním poplatkům, propagátor finanční gramotnosti a nově rozšířil své aktivity i do oblasti ochrany spotřebitelů. Patrik Nacher se tak posouvá i v oblasti znalosti a zjevně i obliby u pražských voličů hnutí ANO. Patrik Nacher je rovněž nejpreferovanější personou v barvách hnutí ANO, které získalo v Praze nejvíce hlasů, jak v komunálních volbách v roce 2014, tak i ve sněmovních volbách v roce 2017.

Stávající primátorka Adriana Krnáčová pak zastává šestou pozici z pohledu hypotetických rozhodnutých voličů.

Související

Na traktorech se objevily nejrůznější slogany. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Praha pod náporem zemědělců. Traktory na magistrále, Výborný v jámě lvové

Do Prahy dnes přijela vozidla, na které obyvatelé nejsou v ulicích hlavního města zvyklí. Kolaps v dopravě však kvůli traktorům nenastal, ačkoliv parkovaly například na magistrále. Zemědělci protestovali před budovou příslušného ministerstva a odpoledne také na Malostranském náměstí, kde musela zasahovat policie. Část účastníků se od akce v jejím průběhu distancovala. 
Fotbal, ilustrační fotografie.

FAČR vyhlásila soutěž na využití areálu na Strahově. Může vzniknout nový stadion

Buď tréninkové centrum, nebo nový stadion, klidně konečně ten národní. To všechno může být výsledek mezinárodní soutěže vyhlášené Fotbalovou asociací ČR (FAČR) na sportovní využití chátrajícího areálu na Strahově se stadionem Evžena Rošického. Na něm ještě před dvěma lety mimo jiné trénovala česká reprezentace, protože je ale od loňského roku nevyužíván, v současnosti se nachází v havarijním stavu.

Více souvisejících

Praha Adriana Krnáčová Bohuslav Svoboda Patrik Nacher Adam Zábranský (Piráti) průzkumy

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy