Praha - Hnutí ANO chce obnovit vyjednávání o společné vládě se sociálními demokraty. Rozhodly o tom na dnešním jednání předsednictvo a výbor hnutí.
Prezident Miloš Zeman doporučoval Babišovi, aby o vládě nyní jednal s hnutím SPD a KSČM, část představitelů ANO k tomu měla výhrady. A vedení hnutí jim dalo za pravdu.
Výbor hnutí ANO ukládá vyjednávacímu týmu obnovit jednání s ČSSD.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 12. dubna 2018
Výbor hnutí ANO ukládá vyjednávacímu týmu obnovit jednání s ČSSD, uvedl na twitteru předseda hnutí a premiér v demisi Andrej Babiš. Předchozí jednání s ANO minulý týden ukončili sociální demokraté.
ČSSD zdůvodnila ukončení předchozího vyjednávání tím, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Babiše v roli premiéra. Zástupci ANO uváděli, že ČSSD odmítla velkorysé návrhy hnutí, protože chtěla získat post ministra vnitra.
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana rozhodnutí ANO komentoval na Twitteru. "Za rozhodovaní o vyjednávacím postupu nesl, nese a ponese plnou odpovědnost pan premiér. Prezident republiky je moderátorem debat zastupců parlamentních stran," uvedl.
Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura ČTK napsal, že soudci kroku ANO budou voliči, plnou odpovědnost za něj nese hnutí ANO. "Soudci tohoto kroku budou voliči. ČSSD je strana ověnčená skandály, nikdy neplnila sliby a dlouhodobě nemůže garantovat hlasy svých poslanců," zopakoval své výhrady k sociálním demokratům Okamura.
Šéf ODS Petr Fiala není příliš optimistický. "Pokud dnešní rozhodnutí hnutí ANO znamená obnovení možnosti, že Česko bude mít vládu s účastí/podporou komunistů, je to pouze krok z deště pod okap," myslí si.
Předseda KSČM Vojtěch Filip na dotaz ČTK odpověděl, že je to pozitivní krok, který může využít dosaženého programového kompromisu. ČSSD a ANO se před ukončením rozhovorů shodovaly v tom, že v oblasti programu nalezly víceméně kompletní shodu, dohodu však zhatily neshody v personáliích.
"Tak to vypadá, že budeme svědky pokračující přetahované o ministerstvo vnitra," okomentoval nejnovější vývoj předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Tak pan prezident dostává během dvou týdnu třetí politickou facku. Pouze odraz toho, jak hluboko klesl svým přáním stavět vládu na Okomousovi.
— Pavel Telička (@Telicka) 12. dubna 2018
Socialisté ukončili rozhovory s ANO poté, co odmítlo vládu bez účasti trestně stíhaného premiéra Babiše, ale současně také nechtěli přepustit ČSSD vnitro jako garanci nezávislého vyšetřování případu Čapího hnízda.
Na to odkázal také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Bude záležet, zda pro ČSSD je přijatelné vyměnit posty za akceptaci trestně obviněného člena vlády s podporou KSČM," napsal Bělobrádek ČTK.
O odpovědnosti hnutí ANO za další vývoj hovoří i předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. "Země a její stabilita je rukojmí osobních zájmů vítěze voleb, který chce něco jiného ráno a něco jiného večer," sdělil Gazdík ČTK.
Související
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
Babišova vláda se pouští do boje se suchem. Obnovila Národní koalici
Andrej Babiš , hnutí ANO , ČSSD , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
před 1 hodinou
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
před 2 hodinami
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
před 3 hodinami
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
před 3 hodinami
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
před 4 hodinami
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
před 5 hodinami
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
před 6 hodinami
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
před 7 hodinami
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
před 8 hodinami
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
před 8 hodinami
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
před 9 hodinami
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
před 10 hodinami
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
před 11 hodinami
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
před 11 hodinami
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
před 13 hodinami
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
Maximum, co je možné, by důchodcům rád od ledna přidal ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). U jednoho z koaličních partnerů by ale s návrhem, aby penze stouply více, než je nezbytně nutné, mohl narazit.
Zdroj: Jan Hrabě