Londýn/Brno - Celý svět sledoval kauzu nevyléčitelně nemocného britského chlapce Alfieho Evanse. Ten byl po vleklé soudní bitvě odpojen od přístrojů a 28. dubna zemřel. Hodně ostře se k případu vyjádřil sociální demokrat Michal Hašek, který jeho odpojení od přístrojů označil za popravu.
Lékaři, kteří se o Alfieho starali, konstatovali, že další léčba nepovede k žádnému zlepšení a že by chlapci mělo být dovoleno zemřít. Za zachování života 23měsíčního batolete se naopak přimlouval papež František, který se minulý týden setkal s jeho otcem. Itálie chlapci v pondělí udělila italské občanství, jeho rodiče ho chtěli nechat do této země převézt kvůli další léčbě, soud to ale zamítl.
Kauzu sledoval například také někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). „Jako člověk a právník jsem šokován tím, co si dovolil britský stát. Rozhodnout o životě a smrti, přičemž nešlo o rozsudek nad vrahem a trest smrti. Nešlo ani o rozhodnutí o euthanasii na návrh postiženého člověka nebo jeho nejbližších, ti naopak o život chlapce bojovali do poslední chvíle za pomoci papeže či italského státu,“ zdůraznil.
„Ten malý Alfie byl zřejmě těžce nemocný, ale nikdo neměl právo jej proto zbavit života, byť jakkoliv komplikovaného a závislého na zdravotní péči. V mých očích je to neomluvitelná a netolerovatelná úřední vražda, poprava,“ nebere si servítky český politik ve svém komentáři na facebooku.
Kvůli tomu všemu kritizuje i britské úřady, soudy a dokonce i premiérku Theresu Mayovou. „Až zase někde uvidím paní Mayovou, jak žvástá, vzpomenu si na malého chlapce, o jehož život jeho blízcí marně bojovali s britskými úřady - soudy a nemocnicí. Civilizace 21. století? To jsme to dopracovali. Nevyléčitelně nemocné teď budou státy zabíjet? To dělal naposledy Hitler v tzv. akci T4,“ dodal ostře Hašek.
Související
Zemřel britský chlapec Alfie Evans. Soud ho dal odpojit od přístrojů, rodiče jsou zdrceni
Británie odmítla přepravit nevyléčitelně nemocného chlapce do Říma
Alfie Evans , Michal Hašek , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě