Praha - Jednání o přímé volbě prezidenta proběhne mezi vládní koalicí a sociálními demokraty ve čtvrtek. Já doufám, že se dohodneme, řekl to v nedělním pořadu Partie na televizi ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
"Jsem realista a myslím si, že největší šanci má dvoukolový systém," konstatoval Pospíšil. Šance na prosazení přímé volby prezidenta je nyní největší za posledních deset let.ČSSD navrhuje v této souvislosti úpravu kompetencí prezidenta. V tomto ohledu je však ministr opatrný a tvrdí, že dnes není na místě toto řešit. Podle něj se přímá volba prezidenta tímto způsobem jednání nestihne ani za dva roky. "Nemáme tolik času, pokud chceme tuto ústavní změnu, musíme ji nyní projednat," podotkl Pospíšil.Poslanec Stanislav Křeček (ČSSD) míní, že čtvrteční jednání stran přinese jasná stanoviska. "Podporujeme přímou volbu, ale na druhé straně převládá názor, že proto není žádný racionální důvod," uzavřel Křeček. Pokud podle něj nenastane mezi demokratickými stranami jasná dohoda, tak je lepší přímou volbu nedělat.Sociální demokraté upozorňují na to, že postavení prezidenta nyní neodpovídá přímé volbě a jsou proto nutné změny. Ve hře je i možná odvolatelnost prezidenta. Křeček doplnil, že ČSSD dává přednost dvoukolové volbě. Upozornil také na to, že přímá volba znamená změnu tradice postavení prezidenta v Československu a v České republice.
Související
Pospíšil bude i jako pražský radní pobírat plat europoslance
Pospíšil chce kandidovat, v kauze Dozimetr hodlá vypovídat na policii
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
před 1 hodinou
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
před 2 hodinami
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
před 3 hodinami
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
včera
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
včera
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
včera
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
včera
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
včera
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
včera
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
včera
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
včera
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
Velká Británie řeší návrat ztraceného syna. Princ Harry a jeho manželka Meghan se i s dětmi plánují přestěhovat zpátky do Spojeného království, informovala britská BBC. Jejich děti totiž v rodné zemi prince nastoupí po prázdninách do školy.
Zdroj: Lucie Podzimková