Praha - Kauzu nenávistných výroků, které měl pronést extajemník hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslav Staník, by měl Obvodní soud pro Prahu 1 začít projednávat 6. září.
Soudkyně Helena Králová potrestala Staníka trestním příkazem na konci července roční podmínkou s dvouletým odkladem, měl také zaplatit pokutu 70.000 korun. Staníkův obhájce ale proti rozhodnutí podal odpor, čímž se trestní příkaz zrušil.
Staník podle svědků loni ve sněmovní restauraci například vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé po narození stříleli.
Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. Při říjnových volbách bránil novinářům ve vstupu do volebního štábu SPD a volal na ně policii. V asistentské funkci Staník na přelomu loňského listopadu a prosince skončil. Předseda SPD Tomio Okamura následně letos uvedl, že Staník není členem a už ani tajemníkem hnutí.
Související
Nejvyšší soud odmítl dovolání extajemníka SPD, trest za podněcování k nenávisti platí
Nenávistné výroky vůči gayům, Romům a Židům. Staník je vinen, soud potvrdil trest
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
před 2 hodinami
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
před 3 hodinami
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
před 4 hodinami
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
před 5 hodinami
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
před 6 hodinami
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
před 7 hodinami
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
před 8 hodinami
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
před 9 hodinami
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
před 10 hodinami
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
před 10 hodinami
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
před 11 hodinami
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
před 12 hodinami
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
před 12 hodinami
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
před 13 hodinami
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
před 14 hodinami
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
včera
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
včera
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
včera
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
včera
Policie objasnila vraždu novorozence na Sokolovsku. Matce hrozí až doživotí
Policie po týdnu vyšetřování prozradila nové informace k případu vraždy dítěte v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Obviněná žena podle zjištění kriminalistů tajila těhotenství až do porodu, po němž dítě zabalila do pytle na odpadky a odložila. Ženě hrozí až výjimečný trest.
Zdroj: Jan Hrabě