Šest opozičních stran, které sdružují celkem 92 poslanců, dnes podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše (ANO). Podle nich je možné, že se Babiš dopustil maření vyšetřování kauzy farmy Čapí hnízdo, uvedli v souvislosti s případem údajného únosu Babišova syna na Krym. Pro vyslovení nedůvěry jsou potřeba hlasy 101 poslanců. Předseda ODS Petr Fiala vyzval poslance vládních stran a KSČM, aby Babiše nadále nepodporovali.
Babiš otec i syn jsou kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo mezi obviněnými. Český premiér dnes během návštěvy italského Palerma prohlásil, že zveřejnění informací bylo načasováno na dobu, kdy je v zahraničí a kdy se blíží oslavy 17. listopadu. Vidí za tím snahu o vyvinutí tlaku na orgány činné v trestním řízení. Skryté natáčení svého syna, který je podle něj psychicky nemocný, označil za odporné, hnusné a vrchol hyenismu.
Míní, že mu novináři kladli sugestivní otázky, aby dostali správné odpovědi. Podle autorů reportáže ze serveru Seznam Zprávy Babiš mladší i jeho matka věděli, že mluví s novináři, kteří chystají reportáž. Premiér odmítl, že by byl jeho syn unesen do zahraničí, což podle něj konstatovala i česká policie. Dodal, že jeho prvorozený syn žije s matkou ve Švýcarsku a že jeho dcera z prvního manželství Adriana, která je také mezi stíhanými, trpí bipolární chorobou.
Strany, které chtějí vyslovit vládě nedůvěru, tedy ODS, Piráti, SPD, lidovci, TOP 09 a STAN - mají ve Sněmovně dohromady 92 poslanců, pro vyslovení nedůvěry je ale potřeba alespoň 101 hlasů. Apelovali na poslance vládních stran a KSČM, aby Babiše dál nepodporovali. Ve čtvrtek chce o novém vývoji kauzy Čapí hnízdo mluvit i opozice v Senátu, která má v horní komoře pohodlnou většinu. Zástupci klubů ODS, STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 soudí, že premiér by měl vzniklou situaci řešit odstoupením z čela vlády.
ODS, Česká pirátská strana, SPD, KDU-ČSL, TOP09 a STAN:• považují podezření premiéra Andreje Babiše z možného maření policejního vyšetřování kauzy Čapí hnízdo za neakceptovatelné;
— Petr Fiala (@P_Fiala) 13. listopadu 2018
• podávají návrh na vyslovení nedůvěry vládě Hnutí ANO, ČSSD a KSČM;
— Petr Fiala (@P_Fiala) 13. listopadu 2018
Představitelé šesti opozičních stran Babiše vyzvali, aby do vyšetření kauzy Čapího hnízda odešel z funkce premiéra. Pouze tak je podle nich možné zajistit nestranné vyšetření kauzy Čapího hnízda. Babiš je kvůli padesátimilionové dotaci na farmu obviněn z dotačního podvodu.
Na návrhu na vyslovení nedůvěry se shodli představitelé ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří se sešli ke zhruba půlhodinovému jednání. Ve společném prohlášení také vyzvali poslance vládních ANO a ČSSD i poslance KSČM, která menšinový kabinet toleruje, aby "nadále nepodporovali člověka obviněného z dotačního podvodu a podezřelého z maření vyšetřování na pozici předsedy vlády".
Opoziční politici si uvědomují, že jejich hlasy pro vyslovení nedůvěry kabinetu nestačí. "Bude potřeba sehnat ještě podporu, viděli jsme u hlasování o důvěře, kdy tváře některých poslanců nebyly šťastné, budeme apelovat na konkrétní poslance i vedení ČSSD," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. "My si nevedeme žádné seznamy rebelů, ale samozřejmě jsou poslanci, kteří dlouhodobě vyjadřují nedůvěru, zdržují se hlasování," řekl.
Na dnešní schůzce představitelé opozice nejednali o tom, co by následovalo po případném pádu Babišovy vlády. Podle nich je třeba řešit nynější situaci, kterou označovali za bezprecedentní. Premiér poškozuje pověst Českam, uvedli.
Prezident Zeman se bude Babiše ptát na kauzu kolem premiérova syna na schůzce, kterou mají naplánovanou na pondělí příští týden. "Mně to všechno připadá jako dosti divoká konspirace," řekl Zeman televizi Nova. Vládu to podle něj ohrozit nemůže.
Související
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
Andrej Babiš , Petr Fiala (ODS) , ODS , Česká pirátská strana , KDU - ČSL , top 09 , Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
před 1 hodinou
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
před 1 hodinou
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
před 2 hodinami
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
před 2 hodinami
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
před 3 hodinami
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
před 4 hodinami
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
před 6 hodinami
Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
včera
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno včera
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
Prezident Petr Pavel jmenoval na Pražském hradě novým náčelníkem generálního štábu české armády Miroslava Hlaváče. Ve funkci s účinností k 1. červenci vystřídá Karla Řehku, který byl z tohoto postu zároveň odvolán.
Zdroj: Libor Novák