Ostuda, elegantní skok na vidle, český majdan. V ČSSD se to mele kvůli Babišovi

ČSSD se o postoji k nedůvěře vládě zatím nerozhodla. Oznámil to dnes předseda strany Jan Hamáček. Ve straně existuje více názorů na to, co se vlastně děje. Někteří - jako Michal Hašek - se dokonce domnívají, že se někdo chce premiéra Andreje Babiše zbavit.

„Babiš otec - Babiš syn - Krym - Rus Protopopov. Český premiér by měl dát na stůl všechna fakta a veřejně říci plnou pravdu o cestě a pobytu svého syna na protiprávně anektovaném Krymu. A o svém podílu na této cestě,“ vyzval českého premiéra někdejší europoslanec a bývalý místopředseda Evropského parametronu ČSSD Libor Rouček.

Jinak to prý udělá někdo jiný. „Neudělá-li to on, udělají to za něj postupně zahraniční vlády a jejich zpravodajské služby. K ostudě Andreje Babiše i celé naší země. Vedle skandálu s Čapím hnízdem budeme mít na krku další mezinárodní skandál: Babiš-Ukrajina-Rusko!“ zlobí se Rouček.

Ke kauze se vyjádřil i další sociální demokrat – bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ten na facebooku zdůraznil slova předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který poukázal na to, že Andrej Babiš mladší není český občan a tak nemůže řešit jeho pobyt na Krymu. „Dost podstatný detail, který Slonková a Kubík přešli - pan AB junior není občanem ČR ... To má samozřejmě rozsáhlé právní konotace směrem ke všemu, co se odehrávalo a odehrává mimo státního území ČR,“ rýpnul si sociální demokrat.

Sdílel také rozhovor s údajným únoscem Petrem Protopopovem, který mimo jiné tvrdí, že je pro něj Babiš mladší jako nevlastní bratr, „Kdy bude dnes tiskovka - Fiala, Pospíšil, Gazdík, Bartoš, Bělobradek? Okamura podle toho, jestli bude mít čas nebo schůzku ve Strakovce. Opozice, zdá se, předvedla elegantní skok na vidle, které někdo připravil pro premiéra Babiše a jeho kabinet,“ myslí si Hašek.

To vše podle něj vedlo k jasnému výsledku. „Planetární ostuda pro ČR ve světě, prohloubení nedůvěry lidí v demokratickou politiku (s ohledem na frašku sehranou parlamentní opoziční pravicí, žel v roli užitečného idiota) a také v roli médií jako hlídacích psů demokracie (GIBS jistě zaznamenala možné úniky info z policejního vyšetřování). Shora uvedené platí pro případ, že ani další případná pokračování investigace dua Slonková, Kubík (a nepochybuji, že jsou připravena a v příštích dnech se objeví), nepřinesou nic skutečně nového, reálného a důkazně podloženého. Český majdan se na rozdíl od Bratislavy zatím nedaří,“ dodal sociální demokrat.

Související

Andrej Babiš ml.

Kauza Čapí hnízdo má v pondělí pokračovat. Bude se řešit stav Babišova syna

Pražský městský soud bude příští týden pokračovat v projednávání kauzy Čapí hnízdo, v níž čelí obžalobě bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. V pondělí má v plánu výslechy znalců, po nich by měly přijít na řadu doplňující výslechy obžalovaných. Pokud bude dokazování ukončeno, budou moci strany začít přednášet závěrečné řeči. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí soudu Adam Wenig. 
Andrej Babiš ml. na Krymu

Babiš mladší u soudu v kauze Čapího hnízda: Akcie jsem nikdy neměl v ruce

Andrej Babiš mladší trvá na tom, že nepodepsal listinu o převodu akcií k Farmě Čapí hnízdo. U soudu dnes uvedl, že až později připojil své podpisy v sídle Agrofertu pod listinu, s jejímž obsahem se neseznámil. Akcie Čapího hnízda ani jiné společnosti v ruce nikdy neměl, odpověděl na dotaz soudce. Syn obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.

Více souvisejících

Andrej Babiš ml. Andrej Babiš Michal Hašek Libor Rouček

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy