Drsná debata v ČT: Vytočený Filip seřval moderátorku Witowskou

V pondělím pořadu České televize Události, komentáře bylo opět dusno. Kvůli Huawei a Číně se střetli poslanec Pirátů Jan Lipavský a předseda KSČM Vojtěch Filip. Právě on ve studiu okřikoval moderátorku, která ho podle jeho tvrzení nenechala domluvit a říct svůj názor,

Filip začal vysvětlovat, že v Číně byl jako předseda UV KSČM a jednal tam se zástupci čínských komunistů. Podle něj šlo o dlouhodobě plánovanou cestu. Spor o Huawei označil za konkurenční boj dvou firem, Podle pirátského poslance a místopředsedy výboru pro obranu Jana Lipavského to tak ale není a připomněl, že NUKIB není žádný výrobce IT zařízení. Za jeho slova se mu ale Filip pořádně vysmál.

Úřad se podle něj stará o bezpečnost republiky a občanů, tak vydal varování. „Pražský hrad, který má sponzorskou smlouvu s Huawei, a Vojtěch Filip, místopředseda Sněmovny, který si do Číny dojel pro instrukce, budou tvrdit, že se jedná o konkurenční boj. My bychom měli především sledovat náš zájem,“ myslí si Lipavský.

„To je ale ideologický hlupák,“ odvětil svému kolegovy ze Sněmovny šéf komunistů, který trvá, že na tom, že o konkurenční boj dvou nebo tří firem opravdu jde. „To jsme jako Česká republika takovým státem, který si na to nedává software, který si zkontroluje?“ divil se Filip, který ve svém monologu pokračoval i poté, co se slova opět chopila moderátorka Světlana Witowská.

Lipavský v reakci na to připomněl, že Polsko zadrželo jednoho z ředitelů polské pobočky Huawei kvůli podezření ze špionáže a že nešlo o jediný případ. „Ty případy jsou, varování vychází od našich spojenců, to znamená Austrálie, Amerika - zemí, se kterými máme blízké vztahy,“ zdůraznil Pirát. „Kritická infrastruktura může být v rukou soukromé firmy, ale pokud přestanou fungovat mobilní sítě a internet, tak to ohrozí chod celé země. A tady má stát právo do toho zasahovat,“ myslí si Lipavský s tím, že podle čínských zákonů mají zahraniční firmy působící v Číně povinnost poskytovat součinnost.

Filip naopak připomněl, že mobilní operátoři nejsou z Číny a že je ani Číňané nevlastní. „Já jsem nenechal zprivatizovat ani Telekom, ani Teslu. Takže Česká republika je odkázána na zahraniční technologie, privatizovala i mobilní trh...“ vypočítával Filip. Do toho mu ale skočila s dalšími argumenty Witowská a Filip vybuchnul.

„Počkejte, počkejte! Paní redaktorko, nechte mě domluvit! Nechte mě domluvit! Buď jste si mě pozvali, protože chcete slyšet můj názor, nebo si to říkejte sama!“ křičel Filip na Světlanu Witowskou. „Nekřičte, prosím,“ vyzvala ho moderátorka, které nedokázala udržet smích. Filipovu chování se vysmál také pirátský poslanec. „Já vás nechám domluvit, jenom se ptám na otázku...“ pokračovala moderátorka která chtěla odpověď na otázku ohledně zákonu o součinnosti firem s čínskými úřady.

Včera jsem byl svědkem neobyčejné mediální manipulace, když se mne ve veřejnoprávních mediích snažili přesvědčit, že německá společnost na základě čínského zákonodárství bude sdělovat zpravodajské informace o České republice, do Pekingu, takovému blábolu opravdu nikdo neuvěří.

— Vojtěch Filip (@vojtafilip) 22. ledna 2019

„Já nekřičím, já vám jenom říkám… To není pravda, tak si ty čínské zákony přečtěte, Já jsem se na to ptal..“ pokračoval s tím, že operátoři čínští nejsou a že ti jen využívají zařízení. „Tohleto jsou prostě spekulace, které nahrávají pouze jedné straně konkurenčního boje a do toho já se zapojovat nebudu,“ zdůraznil Filip s tím, že jen někteří chtějí z ideologická důvodů bránit nákupu technologií a měli by se k tomu prostě přiznat. Pak chtěl pokračovat, moderátorka mu ale opět sebrala slov a Filip, který seděl ve studiu v Českých Budějovicích, jen zamával rukama. 

V podobně vyhroceném duchu se nesla i druhá část debaty. „Vy jste neoliberální anarchista, který tu mluví nesmysly," okomentoval argumenty slova Lipavského Filip. Politici si často skákali do řeči, oba si trvali na svém - moderátorka nakonec ukončila debatu konstatováním, že se Pirát a komunista v tomto tématu prostě neshodnou. 

Související

Vojtěch Filip

Někdejší lídr komunistů Filip se omluvil Fajtovi za výrok o dluzích

Bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip se v únoru omluvil někdejšímu řediteli Národní galerie Praha Jiřímu Fajtovi za svůj výrok z roku 2019, že v institucích, ve kterých působil, vytvořil nekryté dluhy za desítky milionů korun. Muži uzavřeli smír, který pravomocně schválil Městský soud v Praze. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). 
Vojtěch Filip (KSČM)

Filip a zbytek vedení KSČM kvůli prohraným volbám rezignovali

Předseda komunistů Vojtěch Filip a všichni členové vedení KSČM dnes rezignovali na stranické posty. Reagovali tak na výsledky voleb, které poslaly KSČM po 30 letech mimo Poslaneckou sněmovnu. Řízením KSČM jsou pověřeni dosavadní první místopředseda Petr Šimůnek a dosavadní místopředseda Václav Ort. Filip označil výsledek voleb za zdrcující porážku. Členem strany zůstává. Už dříve oznámil, že znovu na předsedu KSČM kandidovat nebude.

Více souvisejících

Vojtěch Filip (KSČM) Události komentáře Huawei Jan Lipavský Světlana Witowská (moderátorka)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy