Brno - Sociální demokraté si v sobotu jednomyslně zvolili nového čestného předsedu. Stal se jím ekonom a prognostik Valtr Komárek (80), který je nositelem zlaté plakety prezidenta Václava Klause.
Samotné volbě předcházel Komárkův projev, ve kterém zdůraznil hodnoty, k nimž by se sociální demokracie měla vrátit. Zdůraznil, že ČSSD by měla České republice pomoci hospodářsky se zvednout. "Jde o cestu této země do západní Evropy. Pokud jde o cestu, jde o to pomoci velkým národním osobnostem bez ohledu na politické zařazení," prohlásil Komárek.
Každý sociální demokrat by měl jít všem lidem příkladem. "Billboardy a podobné reklamy je potřeba nahrazovat osobním příkladem poctivosti, strhnout občany příkladem lidskosti. Lidskost a tolerance je naše cesta, naše naděje," prohlásil nový čestný předseda.
Základem nové sociální demokracie by měly být morální hodnoty. "Je třeba sledovat východiska morální. Je třeba sledovat tisíciletý zápas o duši člověka, o jeho duchovní povznesení," uvedl.
Valtr Komárek vystudoval Ekonomický institut v Moskvě, v 60. letech minulého století působil ve Státní plánovací komisi i v ekonomické sekci politbyra Ústředního výboru KSČ.
Mezi lety 1964 až 1967 působil na Kubě jako poradce Ernesta Che Guevary. V roce 1968 se podílel na přípravě ekonomických reforem tzv. Pražského jara.
V 80. letech řídil Prognostický ústav ČSAV. V jeho týmu, který zpracovával návrhy možných změn, byl například Václav Klaus, Miloš Zeman, Karel Dyba, Tomáš Ježek, Vladimír Dlouhý, Miloslav Ransdorf atd.
V listopadu 1989 spolupracoval s Občanským fórem a v prosinci se stal prvním místopředsedou takzvané vlády národního porozumění premiéra Mariána Čalfy. Od roku 1991 je členem ČSSD.
Vloni dostal od prezidenta Václava Klause zlatou plaketu za příspěvek k ekonomické transformaci a k společenské diskusi o směřování českého hospodářství a politiky.
Související
Sobotka si z pohřbu Komárka udělal volební mítink, udeřil Zemanův kancléř
Česko se rozloučilo s Valtrem Komárkem, Zeman pronesl smuteční řeč
Aktuálně se děje
před 15 minutami
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
před 1 hodinou
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
před 1 hodinou
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
před 2 hodinami
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
před 2 hodinami
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
před 3 hodinami
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
před 3 hodinami
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
před 4 hodinami
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
před 5 hodinami
Počasí v příštím týdnu ovlivní změna. Nastane po pondělku
včera
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
včera
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
včera
Trump v neomalenosti vůči spojencům překonal Brežněva
včera
Rozhodnuto. Trenér Rulík po sezóně skončí u národního týmu a bude trénovat Kladno
včera
Pravda o útocích na ropná pole. Američané se distancují, ozvali se také Izraelci
včera
Bod obratu. Útoky na plynová pole a rafinérie jsou podle expertů zásadním zlomem ve válce s Íránem
včera
USA a Izrael zasáhly největší naleziště plynu na světě. Ceny ropy prudce rostou, NATO řeší, co s Hormuzským průlivem
včera
Zákazníci jsou stále agresivnější. Známý obchodní řetězec chystá nová opatření
včera
Ve švýcarském lyžařském středisku se zřítila kabina lanovky. Děsivý pád zachytila kamera
včera
Kuba odporuje Trumpovi. Pokus o ovládnutí ostrova narazí na nedobytný odpor, varuje prezident
včera
Naděje na ukončení sporu s Orbánem? EU a Ukrajina dosáhly průlomu v otázce ropovodu Družba
Evropská unie a Ukrajina dosáhly průlomu v otázce oprav ropovodu Družba, což by mohlo ukončit vleklý spor s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Brusel a Kyjev doufají, že tento ústřícny krok přiměje Maďarsko odblokovat klíčovou půjčku pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur a schválit 20. balíček sankcí proti Rusku. Rozhodující jednání lídrů EU začínají již tento čtvrtek.
Zdroj: Libor Novák