Česko obnovuje generální konzulát v Miláně, otevře ho Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) otevře příští týden obnovený generální konzulát České republiky v Miláně. Při návštěvě Itálie se rovněž sejde se svým protějškem Enzem Moaverem Milanesim, se kterým bude jednat o bilaterální spolupráci i o aktuálních evropských tématech. Vyplývá to z materiálů pro pondělní jednání vlády, která se bude Petříčkovou nadcházející cestou zabývat.

Petříček navštíví Itálii ve středu a ve čtvrtek. Na úvod cesty poletí do Milána, kde slavnostně otevře obnovený generální konzulát. Česko ho otevírá po 11 letech. Generální konzulát v severoitalském městě uzavřelo v polovině roku 2008, poté zastupoval české zájmy v Miláně honorární konzulát.

Z Milána Petříček odcestuje do Říma, kde ho čeká jednání s Milanesim. Podle materiálu pro jednání vlády by měli ministři zahraničí mluvit o česko-italské obchodní spolupráci, o nadcházejícím odchodu Británie z Evropské unie nebo o připravovaném víceletém finančním rámci EU na rok 2021 až 2027. Debatovat budou také o předsednictví Česka ve visegradské skupině, které začne v polovině roku.

Petříček v Itálii společně se zástupci Vojenského historického ústavu také převezme historickou horskou houfnici, která bude převezena do Česka a bude ji využívat Československá obec legionářská.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Milán ministerstvo zahraničí diplomacie Česká republika Itálie

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy