Jakl v RRTV? Otevřeně mluví o likvidaci veřejných médií, my ho nevolili, říkají pro EZ opoziční politici

V tajném hlasování poslanecké sněmovny byl na volné místo v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zvolen poradce bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Proti kontroverzní osobnosti se objevila vlna kritiky.

Jakl známý provokativními výroky antiekologického charakteru nebo útoky proti médiím a z obviňování novinářů z principiálního lhaní. Přesto byl zvolen na uvolněné místo v RRTV jako nominant SPD.

I když samotná volba byla tajná vzhledem k tomu, že získal většinu pravděpodobně byl podpořen vládními poslanci. "Evidentně ho podpořila vládní koalice za loajalitu a podporu vládním návrhům," sdělil pro EuroZprávy.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Neschvaluje ho ani možný Bělobrádkův nástupce v předsednické funkci Marian Jurečka. "Nepovažuji ho za vhodného kandidáta, mám jiné představy o lidech, kteří by měli býti členy této rady," odpověděl na dotaz poslanec za KDU-ČSL.

Kriticky se k Jaklovi vyjádřil i Petr Gazdík. "Nepovažuji ho za vhodnou osobu do RRTV a přestože volba byla tajná, nepředpokládám, že by ho poslanci STAN volili. Každopádně já ne," napsal v SMS zprávě předseda Starostů a nezávislých.

Spokojenost s Jaklem nepanuje ani v KSČM, která podporuje menšinovou vládní koalici. "Výsledek volby je legitimní, i když ho vnímám spíš jako naschvál některých volitelů. Člověk, který otevřeně mluví o likvidaci veřejných médií, není podle mne šťastná volba. Pokud by se tu začala rozehrávat hra o další penetraci oligarchů do médií, bylo by to ošidné. problém veřejnoprávnosti leží jinde a vládní média místo veřejných nepotřebujeme," sdělil pro EuroZprávy.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš a popsal kontroverznost zvoleného kandidáta.

Podle pirátského poslance Tomáše Martínka byla i Česká pirátská strana. "Kdo zvolil Ladislava Jakla do RRTV? Podle všeho ho volila nominujicí SPD a ANO, což de facto potvrdil @kolovratnikm na Twitteru. Jinak na hlasování dorazil i Klaus ml. To dohromady dává přes 88. Piráti hlasovali proti tajné volbě, za tyto osoby má být politická odpovědnost jasná," napsal na Twitteru.

Kdo zvolil Ladislava Jakla do RRTV? Podle všeho ho volila nominujicí SPD a ANO, což de facto potvrdil @kolovratnikm na Twitteru. Jinak na hlasování dorazil i Klaus ml. To dohromady dává přes 88. Piráti hlasovali proti tajné volbě, za tyto osoby má být politická odpovědnost jasná.

— Tomáš Martínek (@TomasMartinekCZ) March 28, 2019

K volbě Jakla se vyjádřilo také několik senátorů, i když ti do RRTV zástupce nevolí. Bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš volbu okomentoval na sociálních sítích. "Zatímco známý historik @padevetjiri nebyl zvolen do rady ÚSTRu, známý konspirátor Ladislav Jakl byl na návrh SPD vybrán do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vládní koalice dnes opravdu jede," uvedl na Twitteru senátor.

Zatímco známý historik @padevetjiri nebyl zvolen do rady ÚSTRu, známý konspirátor Ladislav Jakl byl na návrh SPD vybrán do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vládní koalice dnes opravdu jede?.

— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) 27. března 2019

Senát nezvolil do ÚS Gerlocha, Sněmovna zvolila do RRTV Jakla. A to obě komory jsou součástí jednoho Parlamentu. No co. Princ Jasoň a princ Drsoň taky byli formálně bratři...

— Václav Láska (@VaclavLaska) 27. března 2019

"Senát nezvolil do ÚS Gerlocha, Sněmovna zvolila do RRTV Jakla. A to obě komory jsou součástí jednoho Parlamentu. No co. Princ Jasoň a princ Drsoň taky byli formálně bratři," popsal svou představu o práci obou komor parlamentu senátor Václav Láska.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna RRTV Ladislav Jakl Pavel Bělobrádek Jiří Dolejš Petr Gazdík Jiří Drahoš Václav Láska

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy