Člen lidoveckého krajského středočeského výboru a místopředseda okresního výboru KDU-ČSL Praha-západ Jaroslav Vlach se delegátům brněnského sjezdu strany nabídl na předsedu jako nová tvář. Podle kandidáta, který se k trojici oznámených aspirantů na nástupnictví po Pavlu Bělobrádkovi přidal těsně před uzavřením nominací, mají lidovci vynikající program, ale ztratili formu a přitažlivost. Vlach v kandidátské projevu zdůraznil, že nominaci přijal na poslední chvíli.
"Možná to není drzost, možná je to okysličení KDU-ČSL, které tato strana velmi potřebuje. Tato strana stagnuje, víme to všichni," uvedl.
Zdůraznil, že ačkoli se politikou zabývá od 90. let, nebyl součástí vedení strany, takže nemá potřebu vysvětlovat chyby současného vedení lidovců, například neúspěšnou snahu o spojenectví s hnutím STAN či vládní spolupráci s hnutím ANO v minulém volebním období. Na rozdíl od ostatních kandidátů nepřiblížil konkrétní kroky a cíle, jež by prosazoval jako předseda.
Lidovci podle něj musejí zvednout hlavu a přestat se omlouvat. Míní nicméně, že nenaplnili heslo, podle které jsou klidná síla. Měli by se podle něj snažit být tmelem jak společnosti, tak případně vlády. "Nejme ani tvořivá, ani klidná, jsme nějaká síla," uvedl.
Za své hlavní téma označil ochranu svobody. "Jsem citlivý na totalitní manýry, žil jsem v totalitě 27 let," konstatoval s tím, že se totalita plíživě vrací, jen dělnickou třídu nahrazují "různá sociální hnutí". Ostře se vyhranil proti hájení myšlenky sociální spravedlnosti, podle něj vede k nespravedlnostem. "Měli bychom hlídat rovnost příležitostí, ne rovnost výsledků," myslí si.
Související
Jurečka po sjezdu KDU-ČSL: Lidsky to hodně zamrzí a bolí
Stát vedle EET zavede i EED? ODS přišla s přelomovým návrhem. A Zdechovský pojede do Bílého domu
Sjezd KDU-ČSL 2019 , Jaroslav Vlach (KDU-ČSL) , KDU - ČSL
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 1 hodinou
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 2 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 2 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 3 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 5 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
včera
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
včera
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
včera
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
včera
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
včera
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
Vlna veder, která v současné době sužuje západní Evropu, je podle vědců nejintenzivnější a nejrozsáhlejší v historii a její vznik by byl bez klimatické krize způsobené spalováním fosilních paliv prakticky nemožný. Téměř polovina z 850 největších evropských měst navíc zažívá vůbec nejhorší zátěž horkem, což je kombinace extrémních teplot a vysoké vlhkosti vzduchu.
Zdroj: Libor Novák