Vazby poslance a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka na olomouckého miliardáře a majitele banky Creditas Pavla Hubáčka a manažera téže banky Jiřího Salajky jsou ukázkovým střetem zájmů, tvrdí ředitel Transparency International ČR David Ondračka. Média už dříve uvedla, že díky Faltýnkovu vlivu a neoficiální síti jemu blízkých lidí se Hubáčkovi podařilo v roce 2016 koupit téměř třetinový podíl ve firmě ČD-Telematika, která vlastní druhou největší síť optických datových kabelů v Česku. Státu jako majoritnímu držiteli akcií se tak nepodařilo společnost stoprocentně ovládnout. Faltýnek podezření na střet zájmů odmítl.
Deník Právo minulý týden napsal, že Faltýnek žije v luxusním bytě v pražském Podolí, který patří Salajkovi, i když oficiálně ho má pronajatý jeho partnerka.
"Myslím si, že to ukazuje propojenost pana Faltýnka na podnikatele, kteří mají zájem o obchodování se státem a nakonec realizují pro ně velmi výhodné obchody. Je to podle mě střet zájmu par excellence," uvedl v pondělním pořadu České televize Reportéři Ondračka.
Nedávno @AndrejBabis lhal o @Transparency_CZ, že údajně kryla korupci @ODScz v Českých drahách skrze etickou linku, která mj. právě na korupční rizika poukazuje. Zřejmě šlo jen o mlhostroj, jak krýt v ČD jeho pravou ✋? Jaroslava Faltýnka. Více @ReporteriCT https://t.co/DqiL1qkmUM
— David Kotora (@david_kotora) 2. dubna 2019
Faltýnek ale střet zájmů odmítá. "Ne, vůbec ne. Ten byt má pronajatý moje partnerka a já bydlím u ní. Já mám bydliště v Prostějově," řekl druhý muž ANO Právu. "Absolutně ne, absolutně vylučuji jakýkoliv střet zájmů, protože pana Salajku znám poměrně dlouho, nabídl mi možnost bydlet u něho v bytě, a tu jsem využil. To je všechno," prohlásil Faltýnek v České televizi.
Menšinový podíl zhruba ve výši třiceti procent ve firmě ČD-Telematika v roce 2016 vlastnila soukromá firma Dial Telecom. U ní se o akcie ucházely České dráhy. Získala je ale Hubáčkova skupina Unicapital, která pochybnosti o transakci odmítla.
"Investiční skupina Unicapital odmítá jakékoliv spekulace týkající se údajně 'podivného nákupu' minoritního podílu ve společnosti ČD-Telematika od soukromé společnosti Dial Telecom. Dial Telecom pozval do soutěže více investorů a svůj podíl v ČD-Telematice prodal společnosti, která dala nejvyšší nabídku," citovala Česká televize stanovisko firmy.
Podíl v ČD-Telematika Hubáček podle odhadu médií koupil za 400 až 600 milionů korun. Loni v květnu akcie za nezveřejněnou cenu odkoupila skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Strategicky důležitý podíl tak stát opět nezískal.
Dnes se půjdeme s panem předsedou @AndrejBabis přiznat na policii, úplně ke všemu.
— Jaroslav Faltýnek (@JaroslavFalynek) 1. dubna 2019
O Faltýnka se zajímá policie kvůli tendru na výběr mýtného systému, podle Ondračky měl politik právě v oblasti dopravy velký vliv. "On dostal volnou ruku k tomu, aby začal výrazně ovlivňovat České dráhy, hospodaření kolem železnice," tvrdí ředitel Transparency International v reportáži České televize.
"Přes své lidi z toho olomoucko-prostějovského prostředí, tu svou partičku známých, uplatňoval svůj vliv. Ta jména jsou poměrně známá," dodal. Mezi lidi blízké Faltýnkovi patří podle médií tehdejší předseda dozorčí rady Českých drah a ČD-Telematiky a současný poslanec ANO Milan Feranec a přerovský advokát Květoslav Hlína.
Deník Mladá fronta Dnes v pondělí upozornil na další případ. Hubáčkův advokát Jiří Kňána se podle listu díky lidem spojeným s Faltýnkem dostal k lukrativním pozemkům v centru Brna. Směnu brněnských pozemků potřebných pro výstavbu hokejové haly Za Lužánkami za ty v centru Brna podepsal tehdejší primátor Petr Vokřál (ANO) a vyjednal majetkový náměstek Richard Mrázek (ANO), kteří jsou podle deníku Faltýnkovi blízcí.
Související
Faltýnek: Kauza kolem dotace na stavbu Čapího hnízda se nestala tak, jak uvedla policie
ANO mění názor na potravinové kvóty, podpoří senátní verzi
Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) , transparency international , David Ondráčka
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
před 1 hodinou
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
před 1 hodinou
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
před 2 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
před 3 hodinami
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 3 hodinami
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 5 hodinami
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 6 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 7 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 7 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 8 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 9 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 10 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 10 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 12 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu kontroverze návrhem, že jeho nově založená „Rada míru“ by v budoucnu mohla nahradit Organizaci spojených národů. Původně měl tento orgán sloužit pouze k dohledu nad rekonstrukcí Pásma Gazy, ale podle návrhu stanov, který získala CNN, jsou ambice rady mnohem širší. Trump kritizoval OSN s tím, že organizace nikdy nenaplnila svůj potenciál a nebyla schopna vyřešit konflikty, které on sám urovnal bez její pomoci.
Zdroj: Libor Novák