Praha - Údajné uplácení ve straně Věci veřejné, na které nejdřív upozornil, a pak dementoval místopředseda VV Jaroslav Škárka, může mít v případě svého potvrzení vážné důsledky. V Hradci Králové to v pondělí uvedl premiér a předseda ODS Petr Nečas.
"Pokud by se tvrzení, která přednesl pan Škárka, ukázala jako pravdivá, tak by byla situace velmi vážná," řekl premiér Nečas v Hradci Králové, kde zahajoval konferenci Internet ve státní správě a samosprávě. "Vyjádření představitelů VV se ale od sebe odlišují a i pan Škárka mluví o mystifikaci, což já považuji za velmi nešťastný způsob komunikace s médii," zmínil Nečas a dodal, že jako předseda vlády i předseda ODS bude od partnerů požadovat jasné vysvětlení celé záležitosti.
Stranický kolega premiéra, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, už předtím agentuře Mediafax řekl, že občanští demokraté budou chtít od svého koaličního partnera důkladné vysvětlení kauzy.
"Občanští demokraté nemají ve zvyku zasahovat do vnitřních záležitostí partnerských koaličních stran. Proto nebudeme Věcem veřejným posílat vzkazy přes média," zmínil předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, který doplnil, že podle občanských demokratů by se téma mělo dostat do agendy nejbližší schůzky špiček koaličních stran (K9).
Mluvčí vlády Jan Osúch Mediafaxu sdělil, že příští jednání K9 zatím nemá jasný termín. "Jeho program se domlouvá vždy až na začátku samotné schůzky," dodal Osúch.
Pondělní vydání týdeníku Respekt přišlo s informacemi, že si lídr Věcí veřejných Vít Bárta kupuje mlčenlivost a loajalitu některých poslanců strany. "Ano, od září dostávám cash za loajalitu. Ta částka se blíží poslaneckému platu bez náhrad," řekl podle Respektu místopředseda VV Jaroslav Škárka, který tak podle týdeníku učinil pod příslibem anonymity. Týdeník uvedl, že Škárka se nervózně chvěl za stolem a že strach v něm měla vzbuzovat tvář bývalého majitele ABL, nyní ministra dopravy a kandidáta na předsedu strany Bárty.
Bárta označil Škárkovo tvrzení, které se v médiích objevilo už v neděli, za absurdní. Dodal, že žádné ze stranických poslanců si nekupuje. Sám Škárka označil celou kauzu za mystifikaci. Prohlášení udělal pod příslibem, že nebude nahrávaný. Podle svých přitom věděl, že nahrávaný je i ve chvíli, kdy před ním ležel diktafon s vyndanými bateriemi a vypnutý mobilní telefon.
Jiří Paroubek (ČSSD) se rozhodl podat na všechny aktéry kauzy, kterými jsou čtyři poslanci VV - mezi nimi i ministr dopravy Bárta, trestní oznámení. Kvůli informacím o údajných machinacích v hospodaření VV chce Paroubek i prověrku od finančně analytického útvaru ministerstva financí.
Související
Exministr Vít Bárta nedostane od státu odškodnění 20 milionů. Nárok je promlčený, řekl soud
Chcete na kandidátku? Podepište. Piráti představili poslanecký kodex, v minulosti měly svůj i Věci veřejné
Věci veřejné , Korupce , Petr Nečas
Aktuálně se děje
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
včera
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
včera
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
včera
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
25. července 2026 21:06
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
25. července 2026 20:19
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
Ještě před tím, než se o posledním červencovém víkendu definitivně rozjela česká fotbalová klubová scéna na domácí scéně, už ve čtvrtek nastoupily první dva české týmy v rámci evropských předkol ke svým prvním zápasům v nové sezóně 2026/27.
Zdroj: David Holub