Vzpoura ve vládní koalici? Babiši, odstup, žádá ČSSD

Slova o konci premiéra Andreje Babiše (ANO) nezaznívají už jen od demonstrantů a opozice. Velmi ostrých slov se Babiš dočkal od šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky. ČSSD, vládní partner hnutí ANO, totiž kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise o střetu zájmů českého předsedy vlády navrhuje, aby došlo k výměně premiéra.

Babiš předběžné závěry auditu důrazně odmítl a opakovaně tvrdí, že nic neporušil a že Česko žádné peníze vracet. Dokument označil za pochybný, nepovedený a nepravdivý. Dle jeho slov jde o útok na ČR. Navíc vznesl podezření, že části zprávy napsal někdo z Česka.

Už i sociální demokracie se přidala ke kritikům Babiše, píše server E15. „Plete si Agrofert s Českem. Naše země naštěstí není jeho bývalý holding, byť by si to možná přál,“ zdůraznil šéf poslanců ČSSD Chvojka s tím, že celá situace ve straně nevyvolává veselí. Dodal ale, že je třeba počkat na konečnou verzi auditu.

Předseda ČSSD Jan Hamáček už dříve uvedl: „Pokud vím, tak je to předběžné stanovisko, které bude ještě podléhat dalším vyhodnocováním. Pokud by se ukázalo, že nějaké dotace byly vyplaceny neoprávněně, tak pokládá za logické, že budou vráceny nebo že budou vymáhány.“

ČSSD má za to, že ze strany hnutí ANO by bylo ideální, aby do křesla předsedy vlády navrhlo někoho jiného, například ministryni financí Alenu Schillerovou. Předseda ANO Babiš je totiž podle Chvojky ve střetu zájmů. Tento návrh ale Babiš odmítl a zdůraznil, že nemá v plánu odstoupit.

Kritický je vůči Babišovi i sociální demokrat Libor Rouček, který v minulosti působil jako europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu. „Zajímalo by mne, kolik stojí stát a jeho jednotlivá ministerstva (nás jako daňového poplatníka) na právních a dalších službách jednotlivé Babišovy kauzy? Ty náklady musí být enormní! Neškodilo by, kdyby se na to poslanci při interpelacích zeptali. Stát by měl vynakládat peníze (kterých se podle ministryně financí Schillerové nedostává) na sociální služby naším zdravotně postiženým spoluobčanům. Ne na obhajobu nejbohatšího oligarchy!“ zlobí se Rouček.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš ČSSD evropská komise Jan Chvojka (ČSSD) Libor Rouček

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 32 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy