Senátor neznal obsah zákona, který ve sněmovně obhajoval

Praha - Budou, nebo nebudou řidiči s naměřeným alkoholem do 0,3 promile dostávat trestné body i po úterním schválení novely zákona o provozu na pozemních komunikacích? Senátor Petr Pakosta (ODS), který změnu ve sněmovně obhajoval, na otázku během hodiny změnil názor.

"Body do 0,3 promile zůstanou," tvrdil Pakosta bezprostředně po přijetí novely. A když se ho někteří snažili přesvědčit o opaku, připojil i příklad: "Když například policisté řidiči naměří 0,1 promile a on se nebude bránit, že nic nepil, tak dostane tři body a pokutu."Mezitím se v médiích na základě elektronicky dostupného znění senátní verze novely zákona o provozu na pozemních komunikacích objevila zpráva o tom, že řidiče, kterým bude naměřený obsah alkoholu v těle do 0,3 promile, se přičiněním zákonodárců žádného bodového trestu bát nemusí. Ze seznamu bodovaných přestupků, které uvádí příloha zákona, tato položka – dosud oceněná třemi body – vypadla.Zhruba po hodině strávené s telefonem u ucha, později se zrakem upřeným do tabletu a do počítače, Pakosta svůj omyl uznal: "Já osobně jsem si to zřejmě nějak špatně přečetl a žil jsem v domnění, že do 0,3 promile budou po zásahu Poslanecké sněmovny tři body. V seznamu bodů, který je přílohou zákona, ale nic takového není. Pravda je to, že tam žádné trestné body nebudou."Před televizními kamerami si proto musel senátor dát se svým vyjádřením repete. Byl to přitom Pakostův senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu, který se novelou zákona v polovině března do detailu věnoval a připravil k ní i pozměňovací návrhy.Pakosta nebyl sám, kdo v obsahu novely zákona neměl jasno. "Nejsem si jist, že zcela jistě senátní návrh zákona garantuje, že všichni, kteří budou mít naměřenou hladinu od nuly do 0,3 promile mimo tu technickou toleranci, budou pokutováni a zároveň jim budou uděleny body za tento přestupek," ptal se v rozpravě poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) ministrů dopravy a vnitra.Z oslovených reagoval jen šéf rezortu dopravy Radek Šmerda: "Byl jsem vyzván poslancem Tejcem k jakémusi ujištění. Chci ho z tohoto místa ujistit, že názor legislativy a všech těch odborníků, kteří se na tom podíleli, je, že nulová tolerance vůči alkoholu zůstává v platnosti."Poslanci schválili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích ve verzi předložené Senátem. Mezi dalšími změnami zavádí i to, že pokud bude alkohol v těle řidiče zjištěn nad úrovní 0,3 promile, hrozí mu pokuta od 25 tisíc do 50 tisíc a sedm trestných bodů, dosud to bylo o bod méně. Když se vejde naopak do 0,3 promile, bodovému trestu se vyhne a čeká ho jen pokuta od 2500 korun do 20 tisíc korun.

Související

Poslanecká sněmovna

„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice

Atmosféra v Poslanecké sněmovně ve středu pořádně zhoustla, když se projednávání změn v odvodech pro živnostníky zvrhlo v ostrou osobní přestřelku. Hlavními aktéry se stali předseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) a lidovecký poslanec Marian Jurečka. Bývalý ministr práce se do šéfa dolní komory opřel s nevídanou razancí a nešetřil výrazy jako „lhář“, „srab“ či „chudák“.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Alkohol

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky

Generál Carsten Breuer, nejvýše postavený voják německého Bundeswehru, čelí úkolu, který by byl ještě před několika lety nemyslitelný: proměnit německou armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy. Podle Breuera je situace naléhavá, neboť Rusko masivně investuje do zbrojení a náboru. Varuje, že do roku 2029 bude Moskva schopna zahájit rozsáhlý útok proti území NATO, a Německo proto musí být připraveno na scénář velké války.

před 1 hodinou

Kirill Dmitrijev

Evropa bude prosit Moskvu o energetické suroviny, my si vybereme, komu pomůžeme, tvrdí Putinova pravá ruka

Přední spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina a šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev přišel s varováním, že Evropa a Velká Británie budou brzy nuceny „prosit“ Moskvu o dodávky energetických surovin. Podle jeho slov globální trhy čelí drastickému nedostatku zásob, který je umocněn probíhající válkou v Íránu. Rusko si pak bude moci samo vybrat, zda a komu případné žádosti o pomoc vyhoví.

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice

Jednání o příštím dlouhodobém rozpočtu Evropské unie v astronomické výši 1,8 bilionu eur se ocitla v kritickém bodě. Podle diplomatů v Bruselu bude pro budoucí směřování sedmadvacítky a schválení finančního rámce do roku 2026 klíčový výsledek dubnových parlamentních voleb v Maďarsku. Ty jsou momentálně považovány za důležitější milník než nadcházející prezidentská volba ve Francii.

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže

Premiér Andrej Babiš se rozhodl pro radikální krok v boji proti vysokým cenám pohonných hmot. Jeho cílem je zavedení přísné kontroly marží u čerpacích stanic, přičemž navrhuje jejich zastropování na hranici tří korun za litr. Podle předsedy vlády je současné chování prodejců, kteří u některých stojanů nastavují marže ve výši až deseti korun, naprosto nehorázné a pro státní správu nepřijatelné.

před 4 hodinami

Volker Türk

Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk vyzval k co nejrychlejšímu uzavření vyšetřování tragického bombardování dívčí školy v Minábu. Podle oficiálních íránských zdrojů si tento útok vyžádal životy 168 lidí, z nichž většinu tvořily děti. Türk během debaty Rady OSN pro lidská práva o ochraně dětí v konfliktech zdůraznil, že povinností těch, kteří útok provedli, je vyšetřit celou událost promptně, nestranně a transparentně.

před 4 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá

Americký prezident Donald Trump se rozhodl o dalších deset dní odložit plánované vojenské údery na íránské energetické objekty. Své původní ultimátum, které mělo vypršet tento pátek, posunul až na 6. dubna 2026. Podle vyjádření Bílého domu je důvodem tohoto kroku probíhající diplomatické vyjednávání s Teheránem, které Trump označil za velmi nadějné a produktivní.

před 5 hodinami

Hormuzský průliv

Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?

Strategicky významný Hormuzský průliv zůstává již téměř čtyři týdny fakticky uzavřen, což uvrhlo globální energetické trhy do stavu hlubokého chaosu. Tato úzká vodní cesta je přitom naprosto klíčová pro světovou ekonomiku, neboť tudy proudí přibližně 20 % celosvětových zásob ropy a zemního plynu. Kromě energetických surovin jsou blokádou zasaženy i dodávky hnojiv, na nichž závisí zemědělská produkce v mnoha částech planety.

před 6 hodinami

Předseda vlády Andrej Babiš

Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů

Premiér Andrej Babiš se ostře vymezil proti cenové politice největších provozovatelů čerpacích stanic v České republice. Ve svém videu na sociální síti Facebook vyzval dominantní hráče na trhu k okamžitému zlevnění pohonných hmot. Podle jeho slov jsou současné částky, které řidiči platí zejména u dálnic, naprosto nepřijatelné a neopodstatněné.

před 7 hodinami

Útok na Ruský dům

Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli

Ruský dům v pražských Dejvicích se ve čtvrtek večer stal místem násilného incidentu. Neznámý útočník na budovu, v níž sídlí Ruské středisko vědy a kultury, hodil několik zápalných lahví. Policie se případem intenzivně zabývá a po pachateli v současné době pátrá. Celá událost je vyšetřována jako trestný čin poškození cizí věci.

před 8 hodinami

před 15 hodinami

Ilustrační foto

Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti

Stačí drobná nepozornost, nešikovný pohyb v obchodě plném drahé elektroniky nebo zatoulaný míč vašeho potomka, který si najde cestu rovnou do okna sousedova luxusního vozu. Naštěstí existuje snadný způsob, jak se ochránit před astronomickými účty za způsobené škody, aniž byste museli sahat hluboko do vlastních těžce vydřených úspor. Jak poznáte výhodné pojištění odpovědnosti?

včera

včera

Policie ČR

Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý

Až osmnáct let za mřížemi hrozí cizinci obviněnému v případu pondělní vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Policie prozradila podrobnosti a popsala, jak k činu došlo. Ukázalo se, že útočník jednal pod vlivem alkoholu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii

V době, kdy chtěli mít čeští fotbalisté spíše klid na přípravu na čtvrteční veledůležitou baráž o postup na mistrovství světa, český fotbal od úterního rána řeší největší korupční kauzu v jeho historii. Jedná se o případ týkající se podvodných sázek, tzv. match fixingu, a jak upozornil samotný předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) David Trunda na mimořádné úterní tiskové konferenci, nikdo z podezřelých není v rámci této kauzy z vedení asociace, neboť ona sama byla iniciátorem tohoto vyšetřování. 

včera

Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí předseda opoziční SaS Branislav Gröhling. Případem se podle jeho slov zabývá policie na základě rozsáhlého trestního oznámení, které politik podal. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy