Praha - Lídři stran vládní koalice (K9) jednají především o procesu, jak provést reformu zdravotnictví co nejméně bolestně. Ve středu to uvedl po více než třech hodinách schůzky hlavní vyjednavač VV Vít Bárta, který zároveň připustil, že řeč je i o definici standardu a nadstandardu zdravotní péče.
"Intenzivně jednáme o zdravotnictví, intenzivně jednáme o určitém procesu debaty nad zdravotní reformou dál a rozdělení jednotlivých problému do těch řekněme akutních a do úrovně chronických," řekl Bárta novinářům před Úřadem vlády. Dodal, že se politici stále baví víc o procesu a méně o obsahu reformy.Hlavní vyjednavač VV o reformách opustil jednání K9 po 19. hodině, aby se zhruba po 20 minutách vrátil. "Musel jsem odjet něco speciálního zařídit," řekl Bárta a rozloučil se s tím, že jednání bude ještě dlouhé.Zdlouhavý vývoj středeční K9 na téma zdravotnictví podtrhuje i fakt, že ministr Leoš Heger (TOP 09) poslal zatím domů svého řidiče s tiskovým mluvčím. Ti na něj přitom čekali před Úřadem vlády od půl šesté. Původně s nimi měl ministr zamířit na rozhovor do Rádia Impuls, ten ale na poslední chvíli odvolal.Předchozí informace od důvěryhodného zdroje agentury Mediafax hovořily o tom, že diskuse o změnách ve zdravotnictví je věcná. Ministr Heger měl seznámit účastníky schůzky s finančními dopady jím navrhovaných úprav.Šéf rezortu zdravotnictví připravil pro kolegy z vlády také pozměňovací návrh, pomocí kterého by se do stávající "malé" reformy zdravotnictví mohly dostat už v červnu ve sněmovně další změny. Ke zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun zřejmě přibude například už dříve avizované zrušení poplatku za položku na receptu. Nahradí ho platba za celý recept.K9 by měla pod taktovkou ministra Hegera vyřešit spor o určování standardu a nadstandardu zdravotní péče. Zatímco Věci veřejné chtějí jeho definici zákonem a navíc za přispění České lékařské komory (ČLK), ODS chce zákonnou definici jen obecnou a její upřesnění až formou vládní vyhlášky nebo vládního nařízení.Naopak na jednání koaličních lídrů se nedostala problematika potratů. Podle serveru iDnes.cz ji ministr z připravovaných změn ještě před jednáním vypustil.Jednání K9 začalo na Úřadě vlády v 16 hodin.
Související
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
před 2 hodinami
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
před 3 hodinami
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 4 hodinami
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 4 hodinami
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 5 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 5 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 6 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 7 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 8 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 8 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 9 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 10 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
Evropská unie uvalí sankce na ruské vojenské výrobce, kteří se podíleli na ranním smrtícím útoku na Kyjev. Tento krok oznámila na sociální síti X šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová s tím, že navrhne postihy pro další subjekty podporující ruský vojensko-průmyslový komplex. Podle jejích slov bude Unie zvyšovat náklady tak dlouho, dokud Rusko nepochopí, že v této válce nemůže zvítězit. Jakákoliv nová unijní opatření však budou muset jednomyslně schválit všechny členské státy Sedmadvacítky.
Zdroj: Libor Novák