Senát odmítl vládní konvergenční program

Praha - Senát na svém čtvrtečním zasedání v rámci červnové schůze odmítl vládní konvergenční program České republiky, který počítá se snížením rozpočtového schodku na 1,9 procenta hrubého domácího produktu v roce 2014. Materiál se nezamlouval opoziční ČSSD, která drží v horní komoře většinu křesel.

Vláda schválila návrh aktualizovaného konvergenčního programu ČR na léta 2010 až 2014 v květnu. Dokument předpokládá, že všechny příjmy získané zvýšením nižší sazby DPH půjdou na snížení rozpočtového schodku. Konvergenční program (KP) byl poprvé zpracovaný a předložený podle nových evropských pravidel, která mají prohloubit a posílit vícestranný rozpočtový dohled a koordinaci fiskálních politik v EU.Plán na zlepšení svého hospodaření musí povinně předkládat všechny nové členské státy EU, které ještě nepřijaly euro. Letos byl termín stanovený do konce dubna, což umožnilo například Česku sladit závěry dokumentu s přípravou státního rozpočtu na rok 2012.Horní komora nesouhlasila také s návrhem na rozšíření pravomocí celního úřadu. Novelu, podle které mohou celníci odebrat zboží, u kterého mají podezření, že jde o padělek, vrátila zpátky poslancům.K prezidentovi naopak míří novela takzvaného energetického zákona. Podle té budou mít odběratelé elektřiny či plynu možnost do tří měsíců odstoupit od smlouvy o dodávkách energie bez udání důvodu, pokud jejich dodavatel změní cenu nebo jiné smluvní podmínky.Pouze prezidentův podpis chybí pod novelou devizového zákona, který umožňuje prodej půdy cizincům. Senát normu ve čtvrtek odmítl schválit, zároveň ji ale nechal projít horní komorou bez usnesení. Novela tak míří k prezidentovi. Legislativní úprava počítá s tím, že zemědělskou půdu a lesy v ČR budou moci nakupovat i cizinci. I bez příslušné změny devizového zákona by již však nebylo možné cizincům v nákupu půdy, nakazuje to totiž Akt o podmínkách přistoupení ČR k Evropské unii.Opačným směrem do Poslanecké sněmovny Poslanci míří novela zákona o dani z nemovitostí, která má řešit spory o to, zda se zpevněné plochy daní stejně jako pozemek nebo stavba.Už ve středu také senátoři vrátili do sněmovny vládní malou důchodovou reformou a návrh na zvýšení soudních poplatků.Zmírnění se dočkal takzvaný náhubkový zákon. Novela zachovává zvýšenou ochranu zvlášť zranitelných obětí trestných činů před zveřejněním, zároveň ale dovoluje médiím zveřejnit informace, pokud veřejný zájem převáží nad právem osoby na ochranu jejího soukromí.Zelenou dostal od zákonodárců také návrh na změnu v systému odškodnění obětí trestných činů. Nově se nebudou muset oběti dožadující se nemajetkové morální újmy obracet na civilní soudy. Novela trestního řádu počítá s tím, že by se poškození mohli dočkat peněz už v průběhu trestního řízení.

Související

Předávání státních vyznamenání (28. říjen 2019)

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností. Navrhl dnes ocenit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou kvůli jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií. O ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.
Narozená miminka

Senát možná umožní uzákonění České komory porodních asistentek

Domácí porody by mohly do budoucna provádět porodní asistentky s nejméně tříletou praxí a kvalifikační zkouškou. Musely by být také zapsány v seznamu České komory porodních asistentek, které chce dát zákonný rámec skupina senátorů v čele s předsedou zdravotnického výboru Lumírem Kantorem (za KDU-ČSL). Proti návrhu, který dnes horní komora v prvním kole podpořila, má výhrady Unie porodních asistentek.

Více souvisejících

senát zákony

Aktuálně se děje

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory

Exkluzivní satelitní snímky, které získala a analyzovala stanice CNN, naznačují, že se Írán pokouší o obnovu svých jaderných zařízení. Tyto aktivity vyvolávají vážné otázky, zda Teherán neporušil memorandum o porozumění, které podepsal se Spojenými státy koncem června. K obnovení prací přitom došlo ještě předtím, než americký prezident Donald Trump fakticky signalizoval konec této dohody zahájením nových vojenských úderů na zemi.

včera

Ilustrační foto

Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?

Trh s námořním pojištěním v londýnském sídle Lloyd's má více než třísetletou tradici, která se odráží i v zachovávání historických zvyklostí. Ztráty plavidel se zde od roku 1774 dodnes zapisují ručně labutím brkem do rozsáhlých knih. Tento rituál vykonávají speciálně vyškolení zaměstnanci, označovaní jako číšníci, což odkazuje na vznik instituce v kavárně Edwarda Lloyda v roce 1688. 

včera

Jaromír Zůna

Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4

Česká armáda v pátek oficiálně završila jednu z nejvýznamnějších modernizačních etap posledních let. V posádce 73. tankového praporu v Přáslavicích proběhl slavnostní ceremoniál převzetí posledního tanku Leopard 2A4. Tímto krokem bylo definitivně dokončeno přezbrojení celé flotily a přechod praporu z techniky východní provenience na moderní západní platformu.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu

První tramvaje se již zítra po více než tříměsíční výluce vrátí do okolí Pražského hradu. Může za to změna postupu prací při rekonstrukci tratě, vysvětlil pražský dopravní podnik. V jednom směru ale bude provoz ještě týden omezen. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci

Babišova vláda je půl roku u moci. Premiér ve čtvrtek s ministry vyhodnocoval plnění programového prohlášení, což slíbil veřejnosti už před loňskými sněmovními volbami. Podle Babiše si zatím kabinet plní své úkoly. Za největší úspěch označil jednu z nejnižších inflací v Evropě. 

včera

včera

včera

včera

9. července 2026 21:13

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby

Lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová odstartovala svou kampaň pro prezidentské volby v západní Francii s jasnou strategií, jejímž ústředním prvkem je neustálá přítomnost jejího třicetiletého chráněnce Jordana Bardelly.

9. července 2026 21:03

Karolína Muchová

Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou

V dobrých tradicích je dobré pokračovat a proto i letos dal český tenis výrazně světu najevo, jak moc mu dobře v legendárním All England Clubu, kde se koná veleslavný tenisový travnatý turnaj Wimbledon. V novodobé historii stačí vzpomenout na Janu Novotnou, Tomáše Berdycha, Petru Kvitovou, Karolínu Plíškovou, Markétu Vondroušovou a Barboru Krejčíkovou. Přesně tato jména se objevila ve finále tohoto grandslamu, ne-li ho dokonce vyhrála, v případě Petry Kvitové dokonce dvakrát. Nyní v roce 2026 se k nim přidávají další dvě česká jména – Karolína Muchová a Linda Nosková. Právě tyto hráčky si v sobotu zahrají velké finále.

9. července 2026 19:51

Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl

Francouzský prezident Emmanuel Macron zakončil svůj poslední summit NATO v Ankaře bez výraznějšího rozruchu, což odráží současnou situaci, kdy jeho obranný odkaz ohrožují rozpočtová omezení a možný nástup krajní pravice. Macron na setkání aliance dorazil pozdě, odjel předčasně a s novináři hovořil minimálně. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy