Praha - Kauza detektiva z Varnsdorfu, který se dostal k výpisům telefonních hovorů významných lidí, nemusí být jediným případem zneužití odposlechů policí. Experti ministerstva spravedlnosti zkoumají až 20 podobných případů, v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to v pondělí řekl ministr Jiří Pospíšil (ODS).
"My v tuto chvíli zkoumáme rozhodnutí soudu, v těchto věcech máme asi dvacet případů, které naši specialisté analyzují. Zatím se ukazuje, že v některých případech opravdu soud povoloval získání záznamu o telekomunikačním provozu velmi formálně. To znamená, že důvody pro získání takto citlivých informací nebyly dostatečně konkrétní a dostatečně hluboké," uvedl ministr spravedlnosti.Závěry expertů resortu spravedlnosti by měl mít nejpozději ve čtvrtek a pak se rozhodne, jestli na soudce, kteří postupovali lehkovážně, podá kárnou žalobu.Pospíšil chce také prosadit novelu, která by zajistila sledovanému, že na konci řízení bude vždy o celé věci informován, ať už jde o klasický odposlech, nebo jiné sledování jeho telekomunikačního provozu."Chceme zavést u záznamů z telekomunikačního provozu stejnou úpravu, jakou jsme v roce 2007 zavedli u samotných odposlechů, kdy jsme jasně do zákona dali, že ten, kdo je odposloucháván, tak na konci trestního řízení poté, co je věc pravomocně skončena, má se tuto informaci dozvědět. Stát mu ji má poskytnout. Takovýto občan se může obrátit na civilní soud a nechat přezkoumat, zda to odposlouchávání bylo či nebylo zákonné," dodal Pospíšil.Vyšetřování odstartoval případ detektiva z Varnsdorfu, který si v rámci vyšetřování obchodu s bílým masem nechal posílat výpisy telefonních hovorů významných lidí. Mezi ně patřil například šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, spolupracovníci prezidenta Ladislav Jakl a Jiří Weigl, právník blízký ČSSD Miroslav Jansta nebo manažer firmy ČEZ Daniel Rous. Soud sledování telefonních čísel, která policista označil jako podezřelá, schválil, aniž by prověřil, komu skutečně patří.
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
Související
Pospíšil bude i jako pražský radní pobírat plat europoslance
Pospíšil chce kandidovat, v kauze Dozimetr hodlá vypovídat na policii
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
před 2 hodinami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 3 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v Manile setká s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem k prvním přímým rozhovorům od loňského září. Schůzka obou diplomatů se uskuteční na okraji regionálního fóra ministrů zahraničních věcí zemí ASEAN.
Zdroj: Libor Novák