Ústavní soud zrušil snížení soudcovských platů

Brno - Ústavní soud v úterý zrušil snížení soudcovských platů, které prosadila vláda. Verdikt vynesl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s tím, že rozhodnutí ÚS vstoupí v platnost dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Platy soudců se proto zřejmě zvýší. Ústavní soud částečně vyhověl návrhu Městského soudu v Brně, který směřoval proti uvažovaným vládním úsporám a zrušil pro letošek takzvanou platovou základnu soudců.

"Platová restrikce uplatněná vůči soudcům nebyla dostatečně zdůvodněna veřejným zájmem," řekl soudce zpravodaj Pavel Holländer.

Mluvčí ÚS Vlastimil Göttiger doplnil, že omezením platů by zasáhla vláda do soudcovské nezávislosti. "Příjmy soudců by navíc neměly být předmětem nějakého politického vyjednávání. Pokud by vůbec měly být mzdy někdy snižovány, tak pouze ve výjimečných situacích - a ta v tomto případě rozhodně nenastala," konstatoval Göttinger.

Na Ústavní soud se obrátil Městský soud v Brně, u kterého si stěžoval na zkrácení svého platu jeden ze soudců Okresního soudu pro Brno-venkov. Snížení svého platu považoval za protiústavní.

Po výroku ÚS by se měly platy soudců zvýšit a stát by jim je nyní měl od ledna zpětně doplatit.

Vláda rozhodla snížit soudcovské platy v letech 2011 - 2014 o 10 procent. Při konstrukci mzdy soudců jim navíc stanovila snížený pevný koeficient, vztažený k platům ve státní správě. Tento snížený koeficient však Ústavní soud ponechal v platnosti. Neuznal tak argumentaci, podle které manažeři ve státních institucích mohou manažeři propouštěním nebo zlepšením efektivity práce svým podřízeným úředníkům navzdory oficiálně proklamovanému plošnému osekání platů na mzdách dokonce přilepšit, u soudců tato praxe není vzhledem k pevně danému koeficientu možná.

Kabinet se snaží platy soudců snížit dlouhodobě. Nejprve se jim pokusil platy zmrazit, pak krátit o čtyři procenta. Podle výpočtů ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by čtyřprocentní snížení platů soudců přineslo do státního rozpočtu miliardu korun ročně. Snaha vlády však vždy narazila u Ústavního soudu - ten snižování platů soudců pokaždé odmítl jako protiústavní opatření namířené proti jedné vybrané skupině zaměstnanců. Navíc opakovaně konstatoval, že plat soudců musí být stabilní a nelze jej snižovat.

Kabinet až dosud veškeré nálezy ÚS ignoroval a pojistil se proti dalším případným jeho zásahům snížením takzvaného pevného koeficientu, od kterého se mzdy soudců odvozují.

Takzvaná platová základna se podle zákona soudcům pro letošní rok snížila o pět procent a je nyní 54 005 korun. Pro další tři roky má být 56 849 korun. Pak se budou mzdy soudců již trvale odvozovat podle sníženého koeficientu, kterým se násobí průměrný plat státních zaměstnanců z předminulého roku. Až dosud brali soudci trojnásobek průměrného platu, od ledna 2015 by pak jejich mzda měla činit 2,5 násobek průměrné mzdy státních zaměstnanců.

Ústavní soud v úterý rozhodoval o platech soudců okresních, krajských a vrchních soudů, Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu. Sami ústavní soudci nejsou zahrnuti do soustavy obecných soudů.

Související

Více souvisejících

ústavní soud soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Báb al-Mandab

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

včera

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.

včera

včera

Pete Hegseth

Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou

Americký ministr obrany Pete Hegseth při vystoupení před výborem pro rozpočtové příděly amerického Senátu prohlásil, že Írán se v současnosti nachází v defenzívě. Podle jeho slov jsou vojenské kapacity Teheránu po téměř dvou týdnech nových amerických leteckých úderů na dosud nejnižší úrovni. Šéf Pentagonu však zároveň odmítl poskytnout jakýkoli časový odhad, kdy by mohl ozbrojený konflikt skončit, a uznal, že Írán i nadále představuje v regionu vážnou hrozbu.

včera

včera

Ilustrační foto

Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září. 

včera

včera

Letní počasí

Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší

Předpověď počasí do poloviny srpna počítá s teplotními výkyvy a celkově průměrnými srážkami. Po výrazném červnovém horku a teplotně průměrné první polovině července nastává v aktuálním týdnu citelné ochlazení. Průměrné týdenní teploty se tak v těchto dnech dostanou pod hranici dlouhodobého normálu.

21. července 2026 22:02

Ilustrační foto

WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí

Evropský kontinent v současnosti čelí mimořádně intenzivní vlně veder, která si podle odhadů odborníků vyžádá stovky až tisíce lidských životů. Ačkoliv od katastrofálního léta roku 2003 uplynula již více než dvě desetiletí, úmrtnost spojená s vysokými teplotami zůstává alarmující. Přestože celková bilance bude známa až za několik týdnů, španělští výzkumníci již přisuzují horku přes dvě stě deseti obětí během několika dnů. Tragické zprávy o úmrtích v důsledku přehřátí organismu přicházejí také z Francie, což potvrzuje selhávání ochrany zranitelných skupin.

21. července 2026 20:49

Alexandr Lukašenko

Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko čelí narůstajícímu tlaku ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje o hlubší zapojení jeho země do konfliktu na Ukrajině. Podle Institutu pro studium války se Kreml snaží získat běloruské území pro rozsáhlejší vojenské operace. Moskva chce z Běloruska masivně vypouštět útočné drony a vytvořit novou nátlakovou frontu na západě. Tímto krokem by přinutila ukrajinské velení k přesunu jednotek z donbaské fronty k Bělorusku.

21. července 2026 19:37

21. července 2026 18:24

21. července 2026 17:01

Požár

Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy

Rychle se šířící lesní požáry v Kanadě zcela zničily dvě komunity Prvních národů v provincii Ontario. Členové těchto komunit uvádějí, že byli nuceni evakuovat se vlastními silami bez jakékoli pomoci ze strany vlády a bez oficiálních krizových výstrah. Celkově už úřady nařídily evakuaci pro třináct osad v Ontariu, přičemž většinu z nich tvoří právě domorodé komunity.

21. července 2026 15:52

21. července 2026 14:40

Ed Miliband

Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování

Jmenování Eda Milibanda novým britským ministrem zahraničí vyvolalo ostrou reakci ve Bílém domě. Nově nastoupený ministerský předseda Andy Burnham provedl při svém příchodu do úřadu změny ve vládě, v rámci nichž nahradil spojence svého předchůdce Keira Starmera a do jedné z nejvýznamnějších funkcí posadil právě bývalého lídra Labouristické strany a zastánce ochrany klimatu a čistých nulových emisí.

21. července 2026 13:22

Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život

Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy