Praha - O bezpečnostní prověrku tajemníka prezidenta Ladislava Jakla v pátek požádal Národní bezpečnostní úřad šéf Strany zelených Ondřej Liška. Motivovala ho k tomu informace, že Jakl poskytl rozhovor do knihy napojené na neonacisty, informoval v pátek hlavní manažer strany Tomáš Průša.
"Jakákoli podpora neonacistického extremismu je s ústavním zřízením České republiky v přímém rozporu a směřuje proti jejím zájmům. Domníváme se proto, že Ladislav Jakl mohl svým jednáním ohrozit, či dokonce zcela ztratit podmínky osobnostní způsobilosti a spolehlivosti podle § 83, 84 zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti," vysvětluje důvod podání žádosti Liška.Dodává, že pokud je Jakl držitelem platného osvědčení o bezpečnostní způsobilosti, měl by Národní bezpečnostní úřad zahájit řízení o zrušení jeho platnosti. "Neboť podle našeho názoru vznikla na základě zjištěných skutečností důvodná pochybnost o tom, že držitel osvědčení přestal splňovat podmínky pro jeho vydání," vysvětluje Liška.Zdůrazňuje, že Jakl by jako vysoce postavený státní úředník měl mít určitou úroveň bezpečnostní způsobilosti.Prezidentův tajemník Ladislav Jakl poskytl rozhovor do knihy Deset tisíc extremistů, jejímž spoluautorem je manažer neonacistické hudební skupiny Conflict 88 Robert Fürych. V rozhovoru Jakl hájí svobodu slova, informoval v pátečním vydání deník MF Dnes."Není žádný důvod, aby policie znovu šmírovala muzikanty a kontrolovala jejich texty, jestli nejsou závadné a nebezpečné, to je téměř skandální," říká Jakl v knize. Všechny kapely mají podle něj právo svobodně se vyjádřit.Kniha podle MF Dnes sice nepropaguje rasismus, ale Conflict 88 je hudební skupina, která má silně rasistické texty a oslavuje Adolfa Hitlera. Její manažer Fürych byl podle serveru iDnes.cz loni policií obviněn z podpory a propagace hnutí směřujících k rasové nenávisti za pořádání koncertů neonacistických skupin.
Související
Jakl dostal za potyčku v metru pokutu 1000 korun, jeho sok má zaplatit 5000
Ladislav Jakl a potyčka v metru? Postup policie byl správný
Ladislav Jakl , Strana zelených
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
před 1 hodinou
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
před 2 hodinami
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
před 2 hodinami
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
před 3 hodinami
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno před 3 hodinami
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 3 hodinami
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
před 5 hodinami
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 6 hodinami
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 6 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 8 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
Evropu se po první vlně extrémních veder chystá zasáhnout druhá, podstatně rozsáhlejší a vytrvalejší horká vzdušná masa, takzvaná teplotní kupole. Zatímco první vlna na konci června byla sice velmi agresivní, ale relativně krátká, nová meteorologická data a dlouhodobé modely globálních předpovědních center ECMWF a GFS naznačují pro začátek července mnohem horší scénář. Nad západní Evropou se totiž podle těchto výstupů formuje atmosférická blokáda typu Omega, která by mohla vysoký tlak nad kontinentem doslova uzamknout. Tento systém pak bude fungovat jako obří tepelné víko a uvězní horký vzduch nad evropským územím po dobu nejméně šesti až devíti dnů.
Zdroj: Libor Novák