Nečas vyhověl VV: K9 opět zasedne za jednací stůl

Praha - Lídři koaličních stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV) se v úterý sejdou ve formátu K9 a projednají reformu penzijního systému, daňovou problematiku, diskuse se dotkne i ředitele personálního odboru na ministerstvu školství Ladislava Bátory. Premiér Petr Nečas (ODS) svoláním K9 vyhověl straně VV.

Ministerský předseda Nečas svoláním jednání koaličních špiček vyhověl straně Věci veřejné, která na premiéra naléhala od minulého týdne. Nejmenší koaliční strana chce řešit především problematiku sociální karty, daňové reformy (jednotného inkasního místa) a o zdanění hazardu. Ve 12.30 se lídři koaličních stran sejdou v budově sněmovny na Malé Straně. Důvodem pro svolání K9 by pro stranu VV mohla být i kontroverzní kauza Ladislava Bátory, která způsobila, že se ministři za TOP 09 kvůli Bátorovým urážkám adresovaným prvnímu místopředsedovi vlády a ministru zahraničí Karlovi Schwarzenbergovi (TOP 09) odmítli účastnit jednání vlády a bojkotovali tak zasedání v době schvalování klíčových reformních zákonů. Na neúčasti strana TOP 09 bude trvat do té doby, než Bátora opustí svou funkci. Šéf rezortu školství Josef Dobeš (VV) ho však odvolat odmítl a sám Bátora rezignovat nehodlá. Situace ve vládní koalici se tedy nadále jeví jako zablokovaná. Věci veřejné přišly s požadavkem na svolání schůzky koaličních špiček o víkendu. Místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová v pondělí uvedla, že je nezbytné doladit finální koaliční stanovisko ke klíčovým reformním návrhům, ještě než se o nich bude rozhodovat na půdě sněmovny. Premiér Petr Nečas to však vidí jinak. "Budí to rozpaky, neboť byl téměř dvouměsíční prostor, aby se tyto věci doladily," upřesnil. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) označil požadavek VV na jednání K9 za překvapivý a nesrozumitelný. "Svolávat jednání ve formátu K9 doslova několik hodin před druhým čtením balíku změn, nelze označit za srozumitelný postup," zdůraznil ministr a dodal, že počínání VV si vysvětluje jako mediální hru.

Související

Poslanecká sněmovna

Koalice bude ještě jednat o podpoře penze náročných profesí a bonusu za dítě

Koaliční strany budou ještě jednat o tom, zda ve Sněmovně podpoří zavedení dřívější penze pro náročné profese či pro záchranáře a bonus 500 korun k důchodu za vychované dítě. Dolní komora o návrzích rozhodne 30. července na svolané mimořádné schůzi. Novinářům to dnes řekla předsedkyně sněmovního sociálního výboru Jana Pastuchová (ANO). V koalici na návrzích shoda nebyla.
Jana Maláčová (ČSSD)

Vláda má v pondělí řešit zvýšení přídavků na děti. Koalice se přiblížila dohodě, tvrdí Maláčová

Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.

Více souvisejících

koalice Petr Nečas Věci veřejné

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Oto Klempíř

Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř

Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění. 

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny

Slovensko opět dává ruce pryč od koalice zemí, které pomáhají Ukrajině ve válce se sousedním Ruskem. Premiér Robert Fico (Smer-SD) vzkázal, že Bratislava není součástí tzv. Koalice ochotných. Reagoval tak na nepravdivé informace, které se podle jeho slov objevily v éteru. 

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data

Již více než dva a půl roku mohou na silnice vyrazit řidiči už od sedmnácti let pod dohledem zkušeného mentora. Data potvrzují, že zájem o řízení ještě před osmnáctinami v režimu L17 nadále roste. Podíl nových řidičů vstupujících do programu L17 se průběžně zvyšuje a v posledních dvou měsících již přesáhl hranici 30 %. Navíc žádost o řidičák i zápis mentora lze vyřídit on-line na Portálu dopravy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda

Vedení fotbalové Sparty v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým bylo sparťanskými fanoušky během letní přípravy kritizováno za nedostatečné posilování kádru. Až těsně před začátkem nového ročníku Chance ligy 2026/27 přišla z pražské Letné tolik očekávané zpráva o opravdu zvučné a silné posile. Spekulovalo se o ní několik posledních dní, až v sobotu během dopoledne přišlo potvrzení. Na Letnou míří norský útočník Jonatan Braut Brunes z polského Krakówa. Mělo by jít o rekordní přestup v historii Sparty.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

včera

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

včera

včera

Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky

Africké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vyzvalo k okamžitým činům za účelem zastavení epidemie smrtelně nebezpečné eboly v Demokratické republice Kongo. Podle místních expertů hrozí, že jinak půjde o zatím nejhorší epidemii eboly, která byla zaznamenána.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy