Praha - Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) věří v nevinu zastupitele Jana Kalouska, obviněného z pojistného podvodu. Když mne ujistil, že žádný problém nevidí, tak nemám důvod mu nevěřit, reagoval ve čtvrtek Svoboda na zamítnutí stížnosti, kterou Kalousek protestoval proti svému obvinění.
"Pokud by se však prokázalo, že je vinen, v tom případě budu pana Kalouska žádat, aby z toho vyvodil důsledky," prohlásil primátor. V tuto chvíli nevidí Svoboda důvod, aby nějak zasahoval. Chápe rozhodnutí státního zástupce, který chce mít případ dořešený. "Myslím si, že když se jedná o politika, že to má být prošetřeno. Tuhle variantu jsem uvítal," dodal primátor. Jasně se tak prokáže, že nejde o žádnou politickou objednávku.Pražský zastupitel za ODS Kalousek, obviněný z pojistného podvodu, se měl s komplicem údajně podělit o zhruba 150 tisíc korun, jež měli získat z navýšené faktury za opravu vozidla v autoservisu, který vedl dvojí účetnictví. Jak už agentura Mediafax informovala, zpěvák a nynější pražský zastupitel za ODS se obvinění brání tvrzením, že se jedná o nesrovnalost při opravě vozu v roce 2006. S policejním obviněním nesouhlasí. Zároveň vylučuje, že by se dopustil nějakého podvodu či získal nějaké peníze."Ano, dostal jsem písemně vyjádření o zamítnutí mé žádosti, ale podle informací, které mám od advokátů, to není žádná výjimečná věc," prohlásil Kalousek a zopakoval, že je nevinný. Ani v této chvíli neuvažuje o tom, že by rezignoval na funkci zastupitele a předsedu výboru pro zahraniční vztahy a cestovní ruch. Počká si, až celý případ uzavře státní zastupitelství. Kdo ale za podvodem stojí, nemá obviněný zastupitel ponětí.Podle kriminalisty z Prahy 6 Pavla Justa se jeho tým případem zabývá již od roku 2006. "Na stopu nás přivedl hlavní pachatel případu, kdy jeho vůz pocházel z krádeže, a on na něm uplatňoval pojistný podvod. Takže jsme se o něj trochu zajímali a zjištěné pojistné podvody včetně jmen podezřelých vydaly na sáhodlouhý seznam," vysvětlil šéf dejvických detektivů. V kauze podle něj figuruje zhruba 70 osob. "Všechny je s největší pravděpodobností čeká obvinění, dvacet lidí jsme již vyslechli a obvinění jim sdělili," uvedl před časem Just.Hlavní podezřelý byl údajně velmi přičinlivý člověk - administrativní práci s "papírováním", tedy veškerou dokumentaci spojenou s podvodným účetnictvím, vyřídil do nejmenších detailů. "Ve dvou případech tak hlavní podezřelý učinil i s panem Kalouskem," doplnil Pavel Just, který je podle vlastních slov přesvědčen, že se podvod skutečně stal. Celkovou škodu odhadl na 10 milionů korun.Obviněnému zastupiteli hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody až na tři roky.
Související
Jako za Kalouska? ČSSD opět hrozí odchodem z vlády
Zemane, Babiši, komunisti a náckové, tahle země není vaše. Jsme tady a nebudeme mlčet, vzkazuje Jan Hrušínský
Jan Kalousek , Bohuslav Svoboda
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 1 hodinou
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 2 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 3 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 3 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 4 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 5 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 13 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 13 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
Maďarský volební systém patří k těm nejsložitějším v Evropě i na celém světě. Pokud se chcete zorientovat v tom, jak se dnes rozhoduje o složení tamního jednokomorového parlamentu, přinášíme vám stručný přehled jeho fungování.
Zdroj: Libor Novák