Praha - Nadstranický, nestranný prezident bez politického myšlení je falešná představa, tvrdí v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo Přemysl Sobotka. Právě on před pár dny oficiálně oznámil, že patří mezi uchazeče o jednu z nejvyšších ústavních funkcí.
"Žijeme v parlamentní demokracii, která je založena na soutěži politických stran. Já si nedovedu představit, že by někdo zastával takto vysokou politickou funkci a hlavně ústavní funkci, aniž by byl vyprofilován.," řekl Sobotka. Proto považuje za "falešný argument, že je někdo nadstranický, nestranný nebo bez politického myšlení"."Každý máme nějakou politickou historii. Přece nikdo nežije v představě, že ve své ústavní funkci změnil svůj politický pohled na svět," uvedl Sobotka. Těmito slovy reagoval na dotaz, zda nebude na překážku jeho kandidatuře skutečnost, že patří do nejužšího vedení ODS.Nástupce současné hlavy státu Václava Klause se bude vybírat na počátku roku 2013. Zda se prezident bude volit přímo, nebo o něm rozhodnou obě parlamentní komory, zatím není jasné. Poslanci minulý týden propustili do dalšího kola projednávání vládní návrh na zavedení přímé volby. Jaký bude jeho osud, je ale velká neznámá, proti předloze vystupuje především sociální demokracie, která by chtěla v souvislosti se změnou volby změnit i pravomoci budoucího prezidenta, například omezit jeho pravomoc jmenovat členy bankovní rady centrální banky.Z posledního průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi by v případě přímé volby lidé volili bývalého předsedu úřednické vlády Jana Fischera, podle průzkumu by mu svůj hlas dalo 27 procent lidí. Ekonom a neúspěšný kandidát na prezidenta z roku 2008 Jan Švejnar by jako druhý pořadí získal hlasy 25 procent voličů.Předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga by volilo 14 procent lidí, předsedu ústavního soudu Pavla Rychetského (ČSSD) 12 procent a místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS) 11 procent. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová má podporu 17 procent Čechů, šéfka Suverenity Jana Bobošíková by získala 10 procent.Lidé si přímou volbu prezidenta přejí, nevěří však, že ji politici odhlasují.
Související
Dva roky od Kuberova úmrtí. Byl originální a hájil svobodu, tvrdí politici ODS. Jeho náhlý odchod nebyl detailně vyšetřen
Osobu pod ochranou policie bych nikdy neosočoval, říká Novotný pro EZ o sporu se Zahradilem
Přemysl Sobotka , prezident čr
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
včera
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
včera
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
včera
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
včera
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
6. června 2026 21:04
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
6. června 2026 19:44
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
6. června 2026 18:20
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
6. června 2026 17:01
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
6. června 2026 15:50
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
6. června 2026 14:31
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
Před nadcházejícími nedělními předčasnými parlamentními volbami v Kosovu varuje bývalá prezidentka země Vjosa Osmani před preferencemi voličů, které mohou určit, zda si Priština udrží svůj kurz směřující do NATO a Evropské unie.
Zdroj: Libor Novák