Praha - Odvolaný ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) má předsedovi vlády jednu věc za zlé - že Petr Nečas (ODS) svůj krok jinak zdůvodnil jemu mezi čtyřma očima a jinak na veřejnosti. Ve čtvrtečním rozhovoru agenturu Mediafax Fuksa uvedl, že Nečas se nezachoval jako chlap a ještě lhal.
Mediafax (M): S jakými pocity odcházíte s ministerstva zemědělství?Ivan Fuksa (IF): Určitě to nejsou žádné dobré pocity, ale každý manažer ve své funkci v určitém období skončí. Nepadám na dlažbu, padám do poloměkkých lavic Poslanecké sněmovny, kde budu dál podporovat jednotlivé vládní kroky této koalice.Těším se spíš na to, že si po roce šestnáctihodinových pracovních dní a volného víkendu jednou za tři měsíce trochu orazím. Samozřejmě ale, že radost z toho nemám.M: S premiérem jste zřejmě nadlouho naposledy stáli bok po boku. Dokážete si představit, že takhle společně postavíte ještě v budoucnu?IF: Nevím. Teď si to nedokážu představit. Nicméně pokud jsem sdělil rozdílný názor na jednu marginálii – i když pro někoho to, jestli se má prodloužit mandát stávajícího vedení ODS o půl roku, marginálií není – a důsledkem toho je, že ódeeska jednoho svého člena odvolá a jmenuje na ministerstvo jiného, nepovažuji to za dobrou stranickou politiku dovnitř ODS.M: Je v takovém případě pro vás ještě Občanská strana stranou demokratickou?IF: V době, kdy jsem se informace o svém odvolání dozvěděl, jsem použil silné věty, že o něco takového demokratické není. Nicméně premiér má plné právo si říct, naprosto chlapsky – já toho ministra už nechci, Ivane Fukso, nezlob se, končíš, já chci někoho jiného. Pan premiér mi to v podstatě řekl do očí. Kdyby toto řekl i na veřejnosti, tak to považuji za chlapské jednání.Já respektuju lídry, řekl bych, rozkaz, šéfe, odcházím, přichází někdo jiný. Mrzelo mě, že za celých 15 měsíců mi nevytkl jedinou věc, o kterých se zmiňuje teď. Například kritizované bioplynky jsem zastavil na jeho pokyn, který jsem respektoval.M: Proč podle vás premiér nechce veřejně zopakovat to, co vám řekl do očí?IF: Nevím, na to se musíte zeptat jeho. Je to jediná věc, která mne na tom mrzí. Já jsem se vztyčenou hlavou vyvrátil v televizi argumenty pana premiéra, které nebyly pravdivé. Ať si z toho udělá každý závěr svůj, kdo je férovější, kdo čestnější, kdo má pravdu a kdo ne.O mých jednotlivých údajných pochybeních jsme celou dobu diskutovali s odbornou veřejností, se zemědělci. Když mi premiér nařídil, že mám zastavit čerpání dotačního titulu bioplynek, nebyl jsem ten slaboch a zbabělec, který by vyšel před veřejnost a řekl: "Prosím vás, nařídil mi to premiér, tak jsem to zastavil." Ale já jsem férově – protože je to můj premiér nebo to aspoň byl můj premiér – projekt zastavil a věc vzal na sebe. Pokud mi teď po dvou třech měsících řekl, že jsem to zastavil z vlastní vůle, tak už to byla nepravda, byla to lež. A já jsem se musel veřejně ozvat.
Související
Kauza údajných trafik: Nečas a jeho manželka byli zproštěni viny
Trapas u soudu: V kauze poslaneckých trafik dorazil pouze jeden z 10 svědků
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě