Praha - Předseda vlády Petr Nečas (ODS) ve středu vpodvečer přijal demisi ministra průmyslu a obchodu a svého spolustraníka Martina Kocourka na ministerský post. Nečas se nedomnívá, že by v případě ministrových neobjasněných peněz šlo o korupci, nicméně Kocourkovy kroky označil za nešťastné.
"Ve středu 9. listopadu v 17:45 se uskutečnilo jednání předsedy vlády Petra Nečase a ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Ministr Kocourek informoval předsedu vlády o důvodech svých kroků, které jsou předmětem zájmu médií, a poté nabídl svou rezignaci na funkci ministra," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí vlády Jan Osúch.Ačkoliv se Nečas nedomnívá, že se u Kocourka jedná o důvodné podezření z korupce, jeho kroky učiněné v roce 2008 považuje za nešťastné."Proto předseda vlády tento krok pana ministra ke dni 14. listopadu 2011 přijal," potvrdil Osúch přijetí demise.Informace o tom, že matce ministra průmyslu v roce 2008 zobchodovala společnost Key Investments (KI) 16 milionů korun, přinesl deník Mladá fronta Dnes. Kocourková měla uzavřít smlouvu s KI 3. března 2008. O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy v hodnotě 16 milionů korun. Byly to neveřejně obchodovatelné cenné papíry.Pokyn k jejich prodeji dala Kocourková po třech měsících. "Když se začaly objevovat pochybnosti o důvěryhodnosti a spolehlivosti společnosti Key Investments, obrátila se na mne matka s obavou o osud našich peněz," uvedl ve středu ministr Kocourek. Proto jí prý poradil, aby je převedla na svůj běžný účet. Za další měsíc mělo odejít 16,14 milionu korun na její účet u UniCredit Bank.Ministr i jeho matka odmítají obchod komentovat. Kocourek pouze poznamenal, že za dluhopisy matka platila a že šlo o legální rodinné peníze. Ty podle Kocourka pocházely z jeho podnikání, část patřila rodině a on nechtěl, aby se staly předmětem majetkového vyrovnání s jeho tehdejší manželkou. Kocourek byl v době, kdy se jeho matka stala klientkou KI, šéfem dozorčí rady polostátního kolosu ČEZ, který dával právě KI milionové zakázky.
Související
Exministr Kocourek "odkláněl", policie kauzu zastavuje. Proč?
Exministr Kocourek odklonil miliony. Policie už zná jejich původ
Aktuálně se děje
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
včera
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
včera
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
včera
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
včera
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
včera
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
včera
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
včera
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
včera
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
včera
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
včera
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
včera
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
včera
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
19. května 2026 21:57
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
Nové podrobnosti o úmrtí člena britské armády během jezdecké show ve Windsoru se objevily v ostrovních médiích. Pád z koně nepřežila čtyřiadvacetiletá vojačka, která se v minulosti zúčastnila i korunovace krále Karla III. Není tedy divu, že panovník na smutnou zprávu také reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková