Praha - Prezident Václav Klaus ve čtvrtek prohlásil, že Ústavní soud svým rouhodnutím zrušit předčasné volby na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka (nezař.) vědomě a záměrně prohloubil politickou krizi.
"Ústavní soud – v den 16. výročí svého založení – svým rozhodnutím vědomě a záměrně prohlubuje politickou krizi v naší zemi. Chceme-li se dnes i do budoucna vyhnout podobným situacím, které hrozí chaosem a ohrožují celou společnost, blíží se chvíle, kdy bude nutno přijmout novou ústavní definici pravomocí Ústavního soudu," prohlásil prezident.
Ústavní soud ve čtvrtek zrušil ústavní zákon zkracující páté volební Poslanecké sněmovny a rozhodnutí prezidenta vyhlašující na jeho základě předčasné volby 9. a 10. října. Volby měly vyřešit politickou krizi, kterou nastartoval pád Topolánkovy vlády na jaře letošního roku. Jako řešení bylo zvoleno vypsání nových voleb, do kterých zemi povede překlenovací kabinet vedený Janem Fischerem. Verdikt Ústavního soudu znamená, že politici musejí hledat urychleně nové řešení, které povede k volbám. Většina politických parlamentních stran se dohodla na ústavní novele, kterou se zavede možnost samorozpuštění sněmovny třípětinovou většinou. Návrh je již ve sněmovně, v pátek by jej mohli projednat poslanci i Senát a podepsat prezident. Hypoteticky by mohla vyjít ve sbírce zákonů v pondělí, předseda sněmovny v tomto případě anoncoval, že by dolní komora schválila své rozpuštění 15. září, 22. září by pak mohl vyhlásit prezident nových voleb. Při splnění všech lhůt by pravděpodobně mohly být 6. a 7. listopadu.
Související
Rychetský navrhuje vyloučit Rusy a Bělorusy z organizací ústavních soudů
Slovenský ústavní soud zakázal vypsání referenda o předčasných volbách
ústavní soud , volby , Václav Klaus
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
před 2 hodinami
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
před 2 hodinami
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
před 3 hodinami
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
před 4 hodinami
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
před 5 hodinami
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
před 6 hodinami
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
před 7 hodinami
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
před 9 hodinami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 10 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 11 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 11 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 12 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 14 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 15 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
Druhým dnem v pátek v Brně pokračuje festival Meeting Brno, jehož programu se letos účastní i představitelé sudetských Němců. Na dnešním setkání Brno u jednoho stolu tak nechyběl Bernd Posselt, akci si nenechali ujít ani protestující.
Zdroj: Jan Hrabě