Praha - Strana Věci veřejné navrhuje kvůli úsporám zrušit případně sloučit vybrané centrální úřady a vybraná ministerstva. V sobotu po jednání výkonné rady strany to uvedl její předseda Radek John (VV) s tím, že své návrhy předloží na pondělním jednání špiček koaličních stran (K9).
"Hledáme řešení, jak najít peníze v době krize. Máme konkrétní návrh, který ale nejdříve předneseme koaličním partnerům," prohlásil John. Ušetřené dvě miliardy za rok mají jít právě na církevní restituce.Vedení strany nechtělo ale nyní prozradit, kterých úřadů a sloučení dvou ministerstev navrhovaný krok zahrnuje."Jestli se s koaličními partnery domluvíme, pak nemáme nic proti tomu, abychom zvedli ruce pro restituce," dodal poslanec Vít Bárta.
Vicepremiérka Karolína Peake současně upozornila na fakt, že sloučení nebo rušení ministerstev ještě neznamená, že dojde k rušení příslušené agendy. "Budeme hledat takové řešení, které je finančně nejefektivnější," doplnila Peake. Předpokládá, že návrh strany vzbudí celou řadu emocí a spekulací.
"Zdá se, že neobvykle teplé počasí posledních měsíců zmátlo nejen některé živočichy, ale má vliv na psychický stav vedení Věcí veřejných. Zatím nijak blíže specifikovaný návrh VV zrušit některé úřady či ministerstva totiž z jejich úst zní spíše jako aprílový, nikoliv lednový žertík," reagoval předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Současně poukázal na to, že to byly VV, které si po nástupu do poslanecké sněmovny a vlády vyvzdorovaly nové úřady a funkce.
Vláda jednání o paragrafovém znění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi ve středu už napodruhé přerušila. Proti normě se postavila strana Věci veřejné, která navrhuje odložit finanční část vyrovnání do doby ekonomického růstu. Jako prakticky nemožné vidí oddělení financí od vracení majetku premiér Petr Nečas (ODS), postup odmítl i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).Církve a náboženské společnosti mají dostat nemovitosti, lesy a pole v hodnotě 75 miliard korun. K tomu jim má stát vyplatit celkem 59 miliard korun po dobu následujících 30 let. Už v říjnu přitom kabinet kývnul na parametry vyrovnání, podle kterých mají církve dostat peníze a majetek celkem za 134 miliard korun.Vláda bude o návrhu zákona na majetkové vyrovnání s církvemi jednat i další středu. Ještě před pondělní K9 se bude konat schůzka místopředsedkyně VV Kateřiny Klasnové se zástupci Ekumenické rady církví v ČR, a to ve čtvrtek večer.Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, který se týká 17 subjektů, má začít platit od 1. ledna 2013.VV navíc chtějí v pondělí požádat premiéra Petra Nečase (ODS), aby řešil celou situaci okolo Mostecké uhelné společnosti. Nepřipojení České republiky k trestnímu řízení považují za velmi vážné. Česko se mělo připojit jako poškozený subjekt, kabinet - tehdy rozklížený vládní krizí okolo Věcí veřejných - ale věc neřešil. Celkem 12 miliard korun zadržených ve Švýcarsku mělo údajně posloužit k ovládnutí dolů, peníze měly pocházet z částky určené na obnovu krajiny po těžbě uhlí.
Související
Exministr Vít Bárta nedostane od státu odškodnění 20 milionů. Nárok je promlčený, řekl soud
Chcete na kandidátku? Podepište. Piráti představili poslanecký kodex, v minulosti měly svůj i Věci veřejné
Aktuálně se děje
před 13 minutami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 58 minutami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 1 hodinou
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 2 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 2 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 3 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 4 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
V maďarských politických kruzích byl Péter Magyar ještě nedávno téměř neznámou postavou. To se však změnilo v okamžiku, kdy zveřejnil tajnou nahrávku své tehdejší manželky a ministryně spravedlnosti Judit Vargy. Na záznamu Varga popisovala vládní zásahy do korupčních kauz, což vyvolalo obrovský skandál. Tento moment katapultoval Magyara z pozice řadového státního úředníka do čela opozičního hnutí Tisza, které nyní představuje nejvážnější hrozbu pro dlouholetou vládu Viktora Orbána.
Zdroj: Libor Novák