Praha - Kandidátka do Senátu za Zelené a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wágnerová v pořadu České televize Hyde park označila české protikorupční zákony za kontraproduktivní. Prý naopak mnohé zákony ke korupci často inspirují. Je to způsobeno nedokonalostí našeho právního systému a snahou některých politiků o zachování korupčního prostředí.
Jestli ale českou politickou scénu ovládá mafie, to bývalá soudkyně říct nechtěla. Řekla jen, že možná ano, možná ne. Zároveň uvedla, že odposlechy, jež se v poslední době vyrojily, jasně dokazují korupci mezi politiky a ta by měla být rychle a přísně potrestána.Takový postup by kandidátka do senátu zvolila i vůči nekalím exekutorům, kteří se dopouštějí nelegálního jednání a vymáhají až stonásobky dlužných částek. Podle Wágnerové je jejich jednání nemorální a je blízké lichvě. Přesun exekutorských pravomocí do soukromých rukou bylo unáhlené a nedotažené, řekla v pořadu. Stát se tak má ještě hodně co učit, aby právní systém došel dokonalosti. Jedním z neduhů státu je fakt, že se neumí omlouvat za své chyby.Doktorka Wágnerová dále sdělila, že mnoho rozhodnutí soudů týkající se politických otázek a politiků jsou minimálně velmi zvláštní. Důkazy o přímém ovlivňování zvenčí nemá. Jako krok kupředu vidí zavedení kárných senátů při Nejvyšším správním soudu. Ten řeší pochybení soudců, exekutorů a státních zastupitelů. Jako důležitý prvek zaručující nestrannost označila působení nejen soudců, ale i zástupců dalších právních profesí v tomto senátu.Ohledně jmenování soudců Eliška Wágnerová vidí problém ve špatném systému výběru. Ten podle ní zatím nevybírá ty nejlepší kandidáty. Snahu prezidenta o zasahování do výběru soudců považuje za nešťastné. Prý soudnictví nerozumí, a proto by výběr měl nechat na samotných soudcích a ministrovi spravedlnosti. Ti mají dostatečný přehled o stavu a potřebách české justice.O rozhodnutí kandidovat do senátu právě za Stranu zelených řekla bývalá soudkyně ÚS, že s touto stranou má mnoho společného. Například humanismus, sociální cítění, ohled na lidská práva. Strana také obstála před dvěma lety v testu korupčního potenciálu. Ví, že partaj má jisté vnitřní potíže. Ty se jí však netýkají, jelikož kandiduje jako nezávislá s podporou zelených.Současnou vládní krizi vidí jako vážnou a doufá, že dojde k předčasným volbám. Pokud by se koalice znovu dohodla, ztratila by poslední zbytky důvěryhodnosti. Uvedla, že „byl překročen Rubikon.“
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
Související
Budu ji postrádat, napsal Pavel o Wagnerové. Fiala zmínil její širší pohled
Zemřela Eliška Wagnerová, jedna z významných osobností novodobých právních dějin
Eliška Wagnerová , Magda Vášáryová , Václav Klaus
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
23. července 2026 21:07
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
23. července 2026 19:59
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
23. července 2026 19:15
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
23. července 2026 18:31
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
23. července 2026 17:44
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
23. července 2026 16:58
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.
Zdroj: Libor Novák