Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) na své místo v Nečasově vládě rezignuje, pokud kabinet neschválí novelu či zcela nový zákon o státních zastupitelstvích, který by omezil vliv politiků nad těmito institucemi. Pospíšil to řekl v neděli v České televizi.
"Byl bych rád, aby do letních prázdnin vláda rozhodla. Jsme následně schopni předložit do měsíce zákon v paragrafovaném znění," řekl Pospíšil. Pokud se do konce roku nepodaří celou věc posunout, bude to brát jako své selhání a vyvodí z toho odpovědnost."Problém je v politické rovině, kde vnímám, že řadě vládních politiků vadí, že by se mělo něco měnit," komentoval stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier.Návrh ministerstva spravedlnosti, který čeká na projednání ve vládě, by měl zvýšit nezávislost státních zastupitelství na politicích. Podle představené normy by již nejvyššího státního zástupce nejmenovala vláda na návrh ministra spravedlnosti, ale prezident republiky na návrh ministra spravedlnosti se souhlasem vlády.Odvolat nejvyššího státního zástupce by podle návrhu bylo možné pouze na základě rozhodnutí kárného senátu v kárném řízení. Tedy nikoliv rozhodnutím vlády, jako tomu bylo doposud. Kárné řízení bude moci iniciovat prezident republiky, veřejný ochránce práv nebo ministr spravedlnosti.Funkce nejvyššího státního zástupce by byla časově omezena. Právě nad délkou funkce se však podle Pospíšila vedou intenzivní debaty. Podobně se také probírá, zda by mělo být zrušeno Vrchní státní zastupitelství.
Související
Pospíšil bude i jako pražský radní pobírat plat europoslance
Pospíšil chce kandidovat, v kauze Dozimetr hodlá vypovídat na policii
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Trump neví, s kým z Íránu mluvit. Američanům se prý daří extrémně dobře
před 54 minutami
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
před 1 hodinou
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
před 2 hodinami
Zemřel legendární akční herec Chuck Norris
před 2 hodinami
Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO
před 3 hodinami
Podezřelý požár v Pardubicích. Mohlo jít o terorismus, poprvé se ozval Babiš
před 4 hodinami
Trump zvažuje, co udělá s íránským ostrovem Charg. Ropa tudy proudí do světa
před 5 hodinami
Policie vyšetřuje požár v Pardubicích. Hlásí se k němu skupina hájící zájmy Palestinců
před 5 hodinami
Dubnové počasí. Teploty budou stoupat, naznačuje předpověď
před 6 hodinami
Pavel přes výhrady podepsal rozpočet. Zodpovídat se bude Babišova vláda
před 7 hodinami
Metro opět staví ve všech stanicích linky B. Českomoravská hlásí otevřeno
před 8 hodinami
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
před 8 hodinami
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 9 hodinami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 11 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
Summit Evropské unie v Bruselu nepřinesl očekávaný průlom v klíčových otázkách finanční pomoci pro Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neskrýval svou hlubokou frustraci z patové situace, která nastala v důsledku trvajícího veta Maďarska a Slovenska. Ve svém projevu k Evropské radě zdůraznil, že zpoždění v dodávkách pomoci přímo ohrožuje životy a stabilitu jeho země.
Zdroj: Libor Novák