Praha - Odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) bude v Poslanecké sněmovně podporovat reformní kroky kabinetu Petra Nečase (ODS). Neuvažuje o odchodu z ODS, uvedl to ve středu na svém brífinku.
"Nejsem sebestředný a nemyslím si, že v mé osobě byl odvolaný superministr. Ve sněmovně budu podporovat vládní reformní kroky," uvedl na dotaz agentury Mediafax Pospíšil. Potvrdil, že zůstává v ODS a v politice. Zaměří se na regionální politiku a práci pro Nadaci Jana a Medy Mládkových. Rozhoduje se ale nad setrváním v pozici stranického místopředsedy.
Rozhodnutí premiéra Nečase respektuje, je mu ale "líto, že nestačil podepsat jmenování doktorky Bradáčové do funkce vrchní státní zástupkyně". Neví, zda odůvodnění jeho odvolání, tedy požadavek na navýšení rozpočtu, je relevantní. "Určité vztahy třeba okolo státního zastupitelství za odvoláním mohou být," připustil Pospíšil. Bradáčovou chtěl jmenovat v příštím týdnu, momentálně je státní zástupkyně na dovolené.
Odvolaný ministr opakovaně žádal o navýšení rozpočtu pro vězeňskou službu. Sám uvedl, že v době zvyšování cen energií a tepla by jinak měl jedinou možnost, a to snížení bezpečnosti věznic. "Odmítl jsem jít cestou snižování počtu zaměstnanců vězeňské služby," vysvětlil svůj pohled.
Prezident Václav Klaus ve středu na návrh premiéra Petra Nečase odvolal Jiřího Pospíšila (oba ODS).
Nečas nechal ministra Pospíšila odvolat kvůli manažerskému selhání. Podle předsedy vlády klesla jeho důvěra v Pospíšila pod bod mrazu v rozpočtové oblasti, ministr spravedlnosti podle něj neuměl šetřit.
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
Související
Pospíšil bude i jako pražský radní pobírat plat europoslance
Pospíšil chce kandidovat, v kauze Dozimetr hodlá vypovídat na policii
Aktuálně se děje
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
22. července 2026 16:08
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák