Praha - Rozpočtové škrty, časté krize a ministerské výměny jsou tou nejzřetelnější vizitkou vládního kabinetu. Tým Petra Nečase (ODS) nastoupil do úřadu 13. července 2010 a v pátek tak vykročí do třetího roku své vlády.
Vládě věří pouze 16 lidí ze stovky, aspoň podle červnových dat Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Kabinet je tak na chvostu oblíbenosti, za ním už je pouze Poslanecké sněmovna a lépe si vede i Senát.
"Bilance pro kabinet radostná není. Většinu času strávil vnitřními rozpory a rozmíškami. Problém je v tom, že vláda nezavedla žádné reformy, které slibovala," řekl Mediafaxu politolog Josef Mlejnek.
"Vláda se chová arogantně. Dobrým příkladem jsou restituce církevního majetku, kde má proti sobě 80 procent veřejnosti. To neznamená, že vláda v demokratické společnosti by nemohla něco takového prosadit i za této konstelace, měla by ale své rozhodnutí lépe vysvětlit," připojil politolog Jiří Pehe.
Dalším hříchem je podle Peheho selhání kabinetu v boji s korupcí. "Všechna dosavadní opatření jsou pouze kosmetická. Strany jako ODS jsou svázány různými neprůhlednými strukturami. Udělali to stylem, že vlk se nažral, ale koza zůstala celá," uvedl.
Smířlivější byla k Nečasovu týmu politoložka Vladimíra Dvořáková. "Vláda řekla, že bude škrtat a škrtá. Nemyslím si, že je to koncepce, ale nemůžu jí vyčítat, že by to nedodržela," připojila.
Právě konsolidace veřejných rozpočtů je jedním z hlavních cílů, které si vláda vytkla. V příštím roce plánuje poprvé stlačit deficit veřejných financí pod tři procenta DPH a schodek státního rozpočtu na 100 miliard korun. Výběr daní ale není takový, jak by si ministerstvo financí představovalo. Za výrazným propadem stojí živnostníci se svými paušály, podle plánu neprobíhají ani transfery peněz z Bruselu.
"Největším negativem této vlády je prosazování politiky bez odpovídající diskuse. Celá politika šetření a škrtání se smrskává v takzvané tupé škrty," prohlásil Pehe. Příkladem kabinetního lavírování je práce se sazbami DPH. Ministři původně uzákonili jednotnou sazbu 17,5 procenta, předtím zvažovali sjednocení na 19 procentech, aby nakonec rozhodli o zachování dvou sazeb ve výši 15 a 21 procent.
"Úspěchem vlády je, že po dvou letech ještě žije. Není ale jisté, jestli má stále většinu. Konflikty, které jsou mezi ODS a TOP 09, a situace, kdy vládu drží někteří poslanci Věcí veřejných, tuto většinu zpochybňují," uvedla politoložka Vladimíra Dvořáková a dodala: "Myslím, že její pevnost se prokáže nejpozději na podzim při sněmovním hlasování o státním rozpočtu."
Z Nečasova kabinetu zbylo už jen torzo. Zmizelo z něj devět ministrů a zcela se z něj vytratila jedna ze stran původní koalice, Věci veřejné. ODS vystřídala ministry životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a spravedlnosti, udržel se jen premiér Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra. I on už ale v minulosti dal předsedovi vlády svoji funkci k dispozici kvůli kauze Promopro.
Z Věcí veřejných kabinet opustil předseda Radek John, šedá eminence Vít Bárta i ministr školství Josef Dobeš, novou akvizicí byla naopak vicepremiérka Karolína Peake a ministr dopravy Pavel Dobeš. Oba ale, společně s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským, přešli do nové platformy LIDEM.
Zástupci TOP 09 vydrželi v kabinetu jako největší stálice, poroučel se jen ministr kultury Jiří Besser, kterého nahradila nevýrazná Alena Hanáková.
Vládu také za dva roky posílili tři nestraníci. Zatímco Radek Šmerda na rezortu dopravy dlouho nevydržel a po čase se objevil jako náměstek na ministerstvu vnitra, na kabinetní soupisce jsou stále ministr vnitra Jan Kubice a šéf rezortu školství Petr Fiala.
Prezident Václav Klaus na sklonku loňského roku uvedl na snídani s byznysmeny, že vláda se ukázala být slabší a méně výkonná, než jak při jejím jmenování předpokládal.
"Oslabovaly ji prokázané nebo neprokázané aféry některých členů vlády. Oslabovaly jí odchody ministrů, kteří se konečně seznámili se svým rezortem. Oslabovaly jí i vnitřní spory uvnitř jednotlivých stran vládní koalice," glosoval prezident, aby dodal: "Nejvíce jí ale oslabovaly reálné spory koaličních stran ohledně základních reformních zákonů této vlády."
"Této vládě bych dal na vysvědčení čtyřku. Myslím, že je to katastrofální vláda, a to nejen kvůli rozhodnutím, jaké dělá, ale i stylem, kterým je prosazuje. Čtyřka je podle mého odpovídající známka," zhodnotil ministry Pehe. Stejné vysvědčení by dal kabinetu i jeho kolega Mlejnek.
Související
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
před 2 hodinami
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
před 4 hodinami
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
před 5 hodinami
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
před 6 hodinami
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
před 7 hodinami
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
před 8 hodinami
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
před 8 hodinami
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
před 9 hodinami
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
před 9 hodinami
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
před 10 hodinami
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
před 11 hodinami
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
před 12 hodinami
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
před 12 hodinami
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
před 13 hodinami
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
před 14 hodinami
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
před 15 hodinami
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.
Zdroj: Jan Hrabě