Praha - Jednodušší podnikání a vyšší konkurenceschopnost jsou cíle, se kterými ministerstvo spravedlnosti přistoupilo k přípravě změn v obchodním rejstříku, který by měl nově poskytnout všechny údaje na jednom místě. S analýzou možných úprav se ve čtvrtek seznámí kabinet Petra Nečase (ODS).
Materiál je úzce provázaný s novým rejstříkovým zákonem, na němž rezort pod otěžemi ministra Pavla Blažka (ODS) pracuje.
Analýza popisuje možnosti řešení rozsahu úpravy rejstříkového zákona, zejména s ohledem na okruh zapisovaných subjektů v režimu rejstříkového zákona. Široká veřejnost by navíc měla získat "uživatelsky přívětivou aplikaci", která má pomoci zvýšení konkurenceschopnosti a snadnějšímu byznysu.
"Za tímto účelem se navrhuje přijmout takovou úpravu, na jejímž základě by v konečném výsledku bylo možné dohledat všechny základní informace o konkrétní osobě na jednom místě, nikoli jako dosud pouze samostatným přístupem do mnoha různých rejstříků na různých adresách," uvedl rezort.
Ministerstvo spravedlnosti po poradě s ministerstvem financí chce využít stávající aplikaci ARES. Ta už je napojená na základní registry a mohla by poskytovat právně závazný výpis základních údajů podepsaný zaručeným elektronickým podpisem. Podpis by potvrzoval, ve kterých evidencích nebo rejstřících je subjekt vedený.
Zatím nejednoznačný je postoj jednotlivých ministerstev k tomu, jestli do okruhu právnických osob podléhajících režimu nového rejstříkového zákona zahrnout i občanská sdružení. Zatímco rezort spravedlnosti by je sem zahrnul, ministerstvo vnitra nikoli.
"Dále se navrhuje způsob vedení a zápisů do obchodního rejstříku částečnou modifikací nynějšího modelu vedení rejstříkovými soudy, a to zakotvením možnosti přímého zápisu notářů do obchodního rejstříku v jasně vymezených případech," dodal Blažkův úřad.
Související
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
před 1 hodinou
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
před 2 hodinami
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
před 2 hodinami
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
před 3 hodinami
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
před 3 hodinami
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
před 4 hodinami
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
před 5 hodinami
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
před 6 hodinami
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
před 6 hodinami
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
před 7 hodinami
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
před 8 hodinami
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
před 9 hodinami
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu.
Zdroj: Lucie Podzimková