Praha - Všech 24 senátorů a 51 poslanců ODS, tedy kompletní parlamentní kluby strany, podpoří prezidentskou kandidaturu 1. místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky, uvedl v úterý předseda občanských demokratů a premiér Petr Nečas. Podle něj jsou petice některých kandidátů pouhým východiskem z nouze.
"S potěšením mohu říci, že Přemysl Sobotka má podporu všech poslanců a senátorů ODS, podpoří ho tedy 24 senátorů a 51 poslanců," uvedl na úterní tiskové konferenci Nečas a dodal, že občanští demokraté jsou jedinou stranou, která zapojila do výběru kandidáta svoji členskou základnu, namísto toho, aby byl nominovaný pouze úzkou skupinou vedení strany. Sobotka je podle předsedy vlády a ODS jasný a čitelný politik, jehož konzistentní názory všichni znají: "V politice neuhýbá a nebojí se mít na sobě stranické tričko a jít s ním do voleb. Postavili jsme kvalitního kandidáta. Jsem přesvědčen, že v prezidentských volbách uspěje."Nečas zároveň odmítl, že by Sobotka mohl mít problém získat potřebných 50 tisíc podpisů pod petici. K primárkám a stranickému výběru se podle něj ODS rozhodla v duchu své více než dvacetileté tradice. "Sbírání podpisů je východisko z nouze pro ty, kteří nemají příslušný parlamentní mechanismus. Náš způsob je i méně právně zpochybnitelný. Pro politickou stranu, která má 26 tisíc členů, by nebyl žádný problém 50 tisíc podpisů sehnat. Byli bychom schopni to zorganizovat během tří týdnů," prohlásil Nečas.
Jak v úterý ujistili předsedové obou parlamentních klubů ODS, všechny podpisy by strana měla sehnat během pár dní – ve sněmovně se mají pod listinu na podporu Sobotky podepsat dva či tři poslanci, senátorů chybí zhruba polovina, ale své podpisy by měli připojit již ve středu. "Chtěl bych poděkovat oběma klubům i vedení ODS za to, že vyslovují takto velkou podporu mé kandidatuře, kterou jsem získal v primárkách. Já to beru jako běh na dlouhou trať a je potřeba, aby na ní byly milníky. To dnešní oznámení je jedním z prvních milníků," reagoval na podporu ve straně sám 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Ten chce intenzivní část kampaně rozjet společně s volbami do krajů a jedné třetiny Senátu, již teď se však podle svých slov věnuje například setkáním s voliči. Sobotka v úterý také prohlásil, že financování jeho kampaně bude transparentní: "Hlavní tíhu ponese ODS, ale samozřejmě že budeme všichni v čele se mnou shánět sponzorské peníze na kampaň. Nebudu ale z transparence dělat žádné velké volební téma, je to samozřejmost. Žádné sponzory v této chvíli nemám.""Myslím si, že je dobré, že své názory říkám tak, jak si je myslím. Jsem člověk, který nebude podléhat volebním průzkumům. Nebudu se nikdy distancovat od ODS. Půjdu do voleb jako člověk, který má opravdu rád Českou republiku. Základem je slušnost. A slušnost, ta se vždycky vyplácí," řekl na závěr Sobotka k tomu, s čím chce do kampaně jít. Odmítl zároveň, že by měl skončit v Senátu. Ve své senátní kariéře chce pokračovat nadále, teprve po svém zvolení do čela státu by práci v horní komoře parlamentu opustil.
Související
Dva roky od Kuberova úmrtí. Byl originální a hájil svobodu, tvrdí politici ODS. Jeho náhlý odchod nebyl detailně vyšetřen
Osobu pod ochranou policie bych nikdy neosočoval, říká Novotný pro EZ o sporu se Zahradilem
Aktuálně se děje
před 22 minutami
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
před 1 hodinou
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
před 2 hodinami
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 2 hodinami
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 3 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 4 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 4 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 6 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 6 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 7 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 8 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 9 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 9 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 10 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 12 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
Írán měl jako první odpovědět na pákistánský návrh mírové dohody. Teherán ho sice odmítl, o diplomatické řešení konfliktu ale evidentně stojí. Přišel totiž s vlastním protinávrhem. Vyplývá z něj, že Íránci nestojí o příměří, ale o dohodu, která rovnou a jednou provždy ukončí boje.
Zdroj: Lucie Podzimková