Praha - Pokud by Pavel Dobeš (LIDEM) v pátek skončil jako ministr dopravy a na postu ho vystřídal nestranický odborník, znamenalo by to konec strany LIDEM ve vládě. Agentuře Mediafax to ve středu řekla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), která o tom už informovala premiéra Petra Nečase (ODS).
"Pokud si v novinách přečtu, že našeho ministra dopravy vystřídal nestranický odborník, koalice končí. Takto jsem to řekla i panu premiérovi, byl to důvod naší úterní schůzky," uvedla Peake pro Mediafax. "Není doprava, není koalice," dodala.
Vicepremiérka Peake v úterý překvapila televizním prohlášením, že kdyby bylo na ní, Pavel Dobeš by ve vládě už nebyl. Šéf kabinetu ji ale přesvědčil, aby ministra dopravy kvůli vytrvalým problémům s centrálním registrem vozidel k rezignaci nevyzývala. Sám mu dal čas na vyřešení problémů do pátku.
Jaký bude scénář ve chvíli, kdy bude nový registr komplikovat lidem život i na konci týdne a ministr dostojí svému slovu, premiér Nečas nechtěl ve středu říct. "Je středa, 14 hodin, čtyři minuty. Z tohoto pohledu vaše otázky nejsou časově na místě," zmínil na dotaz agentury Mediafax. Dobeše naopak pochválil za to, že se problémům postavil čelem.
Vznikající strana LIDEM, která se odštěpila od původního koaličního partnera, Věcí veřejných, má ve vládě tři ministry a ve sněmovně ji podporuje hlasy osmi poslanců. Bez nich mají ODS a TOP 09 v dolní komoře jen 92 hlasů z celkových 200.
Premiér Nečas v minulosti už zbavil stranické příslušnosti rezorty vnitra a školství, oba původně řídili zástupci Věcí veřejných.
Související
Trafiky pro politiky ODS? Němcová se u soudu divila, výpověď Peake rozladila Nečase
Peake po dlouhé době promluvila o politice. A hned to schytal Babiš
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 2 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 3 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 3 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 4 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 5 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 6 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 6 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 8 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
včera
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
včera
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
V Davosu a Oslu dnes zazněly klíčové hlasy, které se snaží udržet jednotu Severoatlantické aliance uprostřed hluboké krize vyvolané americkými nároky na Grónsko. Zatímco diplomatické napětí mezi Washingtonem a evropskými metropolemi eskaluje, bezpečnostní představitelé varují, že vnitřní spory nesmí zastínit hrozbu, kterou pro Západ stále představuje Rusko.
Zdroj: Libor Novák