Praha – Premiér Nečas (ODS) se zase unáhlil. Tentokrát v reakci na domnělý výrok senátora lidovců Petra Šilara. Podle serveru novinky.cz měl prohlásit, že nepodpoří církevní restituce. Jenže to není pravda.
Premiér prý rozeslal prohlášení v reakci na zprávu serveru Novinky.cz. Šilar sice nepíše, co v premiérově prohlášení bylo, dá se ale vydedukovat, že nebyl vůči senátorovi zrovna v přátelském duchu. Přeci jen premiér Nečas poslední půlrok střídá jeden emociální výbuch za druhým a mnohdy bezdůvodně. Zda tomu bylo i tentokrát ale nevíme. Můžeme se jen domnívat.Každopádně senátor Šilar na svém webu vysvětluje, jak to s jeho výrokem je opravdu. „Takto by se daly nazvat odezvy na krátké sdělení serveru Novinky.cz. Zde je uvedeno, že senátor Petr Šilar prohlásil, že nepodpoří církevní restituce. Tato zpráva vyvolala řadu ohlasů, e-mailů od členů strany, ve kterých mi spílají do zrádců apod. Mrzí mě, že mi předseda nezavolá, než napíše prohlášení, které Vám rozeslal. Tady je vidět, jak jsme všichni ovlivnitelní médii a unáhleně děláme závěry,“ píše Šilar na začátku textu.Dále Šilar vysvětluje, že s první částí návrhu zákona souhlasí. V ní se stručně řečeno píše, že co bylo ukradeno, musí být vráceno. Senátor za KDU-ČSL má problém s druhou částí a to s finanční náhradou: „Na závěr (jednání Hospodářského výboru Senátu, pozn. red.) jsem vyslovil své osobní stanovisko, že mám problém s oddílem zákona o finančním vypořádání církví. Myslím si, že přestože církve / především katolická / mají nárok na odstupné, že to církve v důsledku poškodí. Tuto obavu jsme sdělili na jednání klubu panu kardinálovi M. Vlkovi, který ji chápavě použil ve svém prohlášení. Svůj názor jsem osobně sdělil i Joelu Rumlovi, předsedovi Ekumenické rady církví. Ten mé obavy nesdílel a hovor ukončil s tím, že církve podepsali smlouvu s vládou, která jim slíbila, že vše dopadne podle jejich dohody. Mé obavy, že tento zákon ve výsledku církve poškodí, nesdílel“.Ve svém jednání nevidí Šilar nic problematického. Prý pouze vyjádřil svůj názor: „Na jednání výboru jsem legitimně vyjádřit mé osobní obavy, že ve výše zmíněném ohledu není zákon dobrý. To mi ostatně potvrdilo více mých voličů nejrůznějších denominací“. Při hlasování však bude hlasovat v souladu s rozhodnutím senátorského klubu KDU-ČSL, tedy pravděpodobně pro návrh. Za svými názory si ale Šilar stále stojí.
Související
Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud
Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
před 3 hodinami
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
před 4 hodinami
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
před 5 hodinami
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
před 6 hodinami
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
před 7 hodinami
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
před 8 hodinami
Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad
před 8 hodinami
Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí
před 9 hodinami
Británie se po zveřejnění Epsteinových dokumentů zmítá v krizi. Pod Starmerem se láme větev
před 10 hodinami
Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her
před 10 hodinami
Macinka je připraven být dva roky dvojministrem. Ve volbách očekává porážku Pavla
před 11 hodinami
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
před 12 hodinami
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
před 13 hodinami
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
před 14 hodinami
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
před 14 hodinami
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
před 16 hodinami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
Předpokládaným výsledkem skončila mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které se opozice snažila vyslovit nedůvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Kabinet, jenž získal důvěru poslanců teprve v polovině ledna, v hlasování obstál.
Zdroj: Jan Hrabě