Praha - Sociálně demokratičtí senátoři se na čtvrteční schůzi horní parlamentní komory rozčilovali nad dokumentem s názvem Národní program reforem ČR 2012. Vadilo jim to, že se dokument v Senátu projednával poté, co ho okomentovali v Bruselu a premiér Petr Nečas (ODS) ho ani nepředstavil.
"Beru to jako nejen pohrdání Senátem, ale jako pohrdání občany, kteří nás sem zvolili," prohlásila místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). "Vláda několik měsíců poté, co dokument už byl na evropské úrovni projednáván, chce, aby ho horní komora posvětila," dodala."Myslí si snad vláda, že to tady v Senátu projde? Že budeme zticha? To snad nemyslíte vážně," rozčiloval se i Vladimír Dryml.Nakonec senátoři na návrh hospodářského výboru Národní program reforem 2012, tak jako i loňský program, 42 hlasy odmítli."Česká republika se v HDP propadá. Obáváme se, že se jedná o systémovou chybu, která by se měla analyzovat," uvedl za hospodářský výbor Jan Hajda (ČSSD). Je přesvědčený, že by se měly omezit plošné škrty a nastavit prorůstová opatření. "Co se týká důchodové reformy, i Evropská komise upozorňuje, že pokud se vládě nepodaří dostat do druhého důchodového pilíře dostatek mladých, bude tato metoda nefunkční," dodal senátor."To, co je v dokumentu napsáno k oblasti školství, není v souladu s tím, jak to u nás ve skutečnosti funguje," přidal za školský výbor Marcel Chládek (ČSSD). Je přesvědčený, že vláda by měla dokument přepracovat. To ale nemá vzhledem k tomu, že už se programem reforem zabývali v Bruselu, valný smysl.Alena Gajdůšková si celkově postěžovala na neochotu vlády konzultovat věci projednávané na evropské úrovni a připojila návrh k založení pracovní skupiny, která by se touto tematikou zabývala.S reformami Nečasovy vlády sociální demokraté systematicky nesouhlasí. Proto také strana dopředu avizovala, že její senátoři na srpnové schůzi nezvednou ruku pro komplexní balík daní.
Související
Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností
Senát možná umožní uzákonění České komory porodních asistentek
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Musk prohrál soud proti OpenAI. Porota žalobu smetla ze stolu
před 1 hodinou
Rusko a Bělorusko uspořádaly vojenské cvičení zaměřené na nasazení jaderných zbraní
před 2 hodinami
Trumpova administrativa zřídila téměř dvoumiliardový fond. Peníze půjdou jeho spojencům
před 3 hodinami
Co je ebola a proč je tak těžké epidemii zastavit?
před 5 hodinami
Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci
před 5 hodinami
Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo
před 6 hodinami
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
před 7 hodinami
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
před 8 hodinami
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
před 9 hodinami
FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky
před 10 hodinami
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
před 11 hodinami
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
před 11 hodinami
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 12 hodinami
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 13 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 14 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
Navzdory nejasnostem ohledně platnosti konkureční doložky se Václav Moravec chystá v příštím týdnu spustit svůj vlastní mediální projekt. Známý novinář na něm spolupracuje se dvěma lidmi a jednou produkční firmou.
Zdroj: Jan Hrabě