Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila neregistrovaný sklad lihovin s lahvemi a barely z produkce společnosti Likérka Drak. Zakázali jsme uvádět do oběhu téměř 60 tisíc litrů alkoholu, řekl ve čtvrtek Mediafaxu mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Inspektoři spolu s celníky zjistili existenci neregistrovaného skladu lihovin provozovaného společností Verdana, výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku, ve Zlíně v lokalitě Rybníky začátkem týdne. "Zakázali jsme uvádět do oběhu celkem 56 360 litrů lihovin. Zajistili jsme 31 426 kusů lahví a šestilitrových plastových barelů z produkce Likérky Drak, které na obalu nebyly označené výrobní šarží," uvedl Kopřiva.Dodal, že pokud lihovina není označená výrobní šarží, nelze ji identifikovat z hlediska původu lihu a data výroby podle zákona o potravinách. "Je to potravina neznámého původu, kterou nelze uvádět do oběhu," podotkl.Provozovatel podle inspekce porušil mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví tím, že nebyl schopný doložit jakoukoliv průvodní dokumentaci k uskladněným lihovinám jako doklady o původu zboží a datu výroby. "Pokud jej nedoloží ve lhůtě, bude povinný zboží zlikvidovat," řekl.Společnost porušila zákon tím, že inspekci neoznámila, že v uvedeném místě provozuje sklad s lihovinami. "S provozovatelem zahájíme správní řízení," dodal mluvčí.Inspekce odebrala ze zabaveného alkoholu vzorky, u nichž bude zkoumat, zda obsahují nadlimitní množství metanolu.Agentuře Mediafax se podařilo získat reakci jednatele spolenosti Verdana Roberta Sedlaříka. "V době kontroly jsem u sebe neměl nabývací doklady, kterými samozřejmě disponuji. Faktury prokazují zdanění a již jsem je odevzdal příslušnému celnímu úřadu, který je prověřuje," řekl Sedlařík.Podle něj nastala chyba pouze při nahlášení skladu. "Nevědomky jsme opomenuli registraci nahlásit. Sklad měl být pouze dočasný. Pořídili jsme jej kvůli velkým zásobám, které se nevlezly do skladu ve Chvalčově," doplnil Sedlařík.Stejně mluvil i jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga. "Podle mých informací má společnost Verdana na všechno zboží nabývací doklady a bylo zdaněno," vyjádřil se Čaniga.O Likérce Drak se v médiích mluvilo v souvislosti s metanolovou kauzou. Policie totiž u otrávených lidí našla alkohol, který byl opatřený jejími etiketami. Firma však odmítla jakoukoliv souvislost s pančovaným alkoholem a odkazovala na to, že již v minulosti se obracela na policii a celníky s tím, že někdo prodává lihoviny pod jejími nálepkami. Jednatel společnosti Pavel Čaniga dokonce slíbil milion korun tomu, kdo jej přivede na stopu hlavního organizátora prodeje alkoholu s obsahem dřevěného lihu.
Související
Odsouzený z metanolové kauzy neuspěl s ústavní stížností, dostal 7 let
Vrchní soud potvrdil většinu trestů hlavní větve metanolové kauzy
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
před 1 hodinou
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 2 hodinami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 3 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
Prezident Petr Pavel zřejmě nebude reprezentovat Česko na červencovém summitu NATO v Turecku. Premiér Andrej Babiš (ANO) se na důležité alianční jednaní chystá s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé), řekl to České televizi.
Zdroj: Jan Hrabě