Praha – České školství dostává tvrdou ránu – kvůli špatně nastavenému čerpání z evropských fondů hrozí pro dlouhodobě podfinancované školství ztráta v řádu stamilionů. Svědčí o tom zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, která se týká Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OPVK) a dokazuje, že ministerstvo školství vedené Petrem Fialou nezvládá ani administrativní činnost.
Taková zpráva přichází v situaci, kdy je české školství nejen po dlouhou dobu podfinancované, ale jsou prováděny i škrty v této oblasti, které školství likvidují. Ztráta peněz z EU může být pro školství fatální. ČSSD přichází s krizovým řešením situace: odebrání administrace programu z ministerstva školství.
Sociální demokracie několikrát navrhovala přealokování prostředků z OPVK do Regionálních operačních programů. Ty jsou totiž podle statistik daleko úspěšnější a přitom by peníze šly do školství, neboť by byly použity například do oprav školských budov.
Přestože se ČSSD snažila vládě Petra Nečase pomoci, aby nebyly dopady na školství takové, jako dnes reálně hrozí. „Ani premiér Nečas, ani ministr Fiala ale neprojevili jakoukoli vůli problém s ČSSD řešit či se domluvit na možném postupu tak, abychom pro školství peníze z EU zachránili. Naopak, na MŠMT dál pokračuje beznaděj a čerpání dál kolabuje,“ uvádí stínový ministr školství Marcel Chládek.
Související
Senát nestačí? Rath kandiduje v komunálních volbách, zpět do politiky chce i Chládek
Fotbalová asociace ČR potvrdila zadržení předsedy Pelty
Marcel Chládek , Petr Nečas , Petr Fiala
Aktuálně se děje
před 8 minutami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 1 hodinou
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
včera
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
včera
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
včera
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
včera
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
včera
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
včera
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
včera
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
včera
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
včera
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
včera
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
Březnové počasí v České republice nadále potvrzuje svou pověst proměnlivého období. Podle nejnovějších dat ČHMÚ.cz nás čeká víkend ve znamení velké oblačnosti a teplot, které se budou držet v poměrně úzkém rozmezí. Jaro se sice hlásí o slovo, ale zimní doplňky ještě rozhodně neschovávejte, zejména pokud se chystáte do vyšších poloh.
Zdroj: Libor Novák