Praha – ODS vyhrála volby do krajských zastupitelstev jen v jednom z krajů a to v Plzeňském. Má však těžkou pozici, neboť pokud se domluví ČSSD a KSČM, nemá šanci sestavit stejně silnou protikoalici. ODS v čele s Jiřím Pospíšilem se však nevzdává a snaží se domluvit se sociální demokracií.
Plzeňská ODS si však jako vítěz voleb klade požadavky, z nichž hlavním je zisk pozice krajského hejtmana. Pospíšil sociálním demokratům nabízí převahu v devítičlenné krajské radě. Vyhovovala by mu představa, kdy by ČSSD měla 5 křesel v radě a ODS jen 4 k tomu ale hejtmanský post, jak uvedl pro deník MF DNES.
Odmítá variantu, kdy by ODS měla 5 radních, ale byla bez hejtmana. „Já to vidím jinak. Já si to nedovedu představit. Myslíte, že bych uměl před voliči obhájit, že jsem tu kandidoval na hejtmana, vyhrál jsem volby a teď si beru teplou trafiku radního za 70 tisíc," uvedl pro deník. Pospíšil si kvůli zisku 42% preferenčních hlasů nárokuje post hejtmana, neboť získal největší podporu.
To, že komunisté budou po uplynulých volbách součástí krajských rad, považuje za posun v legitimizaci této kontroverzní strany, která se stále plně nedistancovala od minulosti. Jde o posun, který však může vést k jejich posílení v rámci centrální vlády po dalších volbách do Poslanecké sněmovny, což se Pospíšilovi příliš nezamlouvá, neboť to považuje za nebezpečné z hlediska mravního a morálního zdraví společnosti.
Související
Pospíšil bude i jako pražský radní pobírat plat europoslance
Pospíšil chce kandidovat, v kauze Dozimetr hodlá vypovídat na policii
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 2 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 2 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 3 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 3 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 5 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 6 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 7 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 7 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 9 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
Americký prezident Donald Trump nečekaně oznámil odklad plánovaných úderů na íránskou energetickou infrastrukturu o pět dní. Ve svém prohlášení na sociální síti Truth Social uvedl, že instruoval ministerstvo obrany, aby pozastavilo veškeré letecké útoky na elektrárny a energetické objekty v Íránu. Tento krok podmínil úspěchem probíhajících jednání, která označil za velmi produktivní.
Zdroj: Libor Novák