Praha - V Poslanecké sněmovně se nadále shání přeběhlíci a vláda tak nemá potřebnou stabilitu k plnění základních funkcí státu, uvedl v úterý šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. ČSSD nadále kritizuje daňový balíček, ve středu budou její poslanci v plném počtu a odmítnou párování.
"Premiér Nečas před časem prohlašoval, že vláda nebude pokračovat, pokud nebude mít jasnou většinu v Poslanecké sněmovně. Výklad se ustálil alespoň na 101 hlasech. V situaci, kdy ČSSD v Senátu vrátila řadu důležitých zákonů, vládní koalice radši přerušila sněmovnu a čekali jsme na kongres ODS. Ukázalo se, že ten nic nevyřešil. Ještě dnes se intenzivně shánějí přeběhlíci. K ničemu dobrému to nepovede, vládě to nedodá potřebnou stabilitu a ta tak nebude schopná plnit základní funkce státu," prohlásil v úterý Sobotka.
Podle něj sociální demokraté budou usilovat o to, aby v daňovém balíčku zůstaly zachovány současné sazby DPH a naopak, aby se vypustily snahy "zlikvidovat" příspěvek na bydlení.
Sociální demokraté budou hlasovat po pozměňovací návrhy, se kterými klub souhlasí, pro celý balík ale ruku nezvednou. Navíc počítají s tím, že do sněmovny dorazí v plném počtu.
"A zároveň nebudeme párovat. Chceme tak ukázat, že jakákoliv tolerance vládě z naší strany neexistuje," vysvětlil šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Poslaneckou sněmovnu označil za politický bazar, kde se řada poslanců kvůli daňovému balíčku nabízí, a to často dokonce pod cenou.
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek zase označil Věci veřejné a TOP 09 za "darebníky a malé prevíty", kteří se starají o to, aby zamezili předčasným volbám. "Ani ti rebelové už nejsou, co bývali. Nějak nám pozoruhodně měknou," dodal.
Související
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
Sněmovna v obležení řečníků: Babišova vláda čeká na verdikt o důvěře, počká si na něj hodiny
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
před 1 hodinou
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
před 1 hodinou
Počasí přispěchá s další ledovkou. Nebezpečí pomine zítra
před 2 hodinami
Strach v Arktidě: Gróňané se děsí budoucnosti pod nadvládou Donalda Trumpa
před 2 hodinami
Dál protestujte, pomoc je na cestě, vzkázal Trump demonstrujícím Íráncům
před 3 hodinami
Bez proudu, vody a tepla v -19. Život v Kyjevě se stává nesnesitelným
před 4 hodinami
Sněmovna v obležení řečníků: Babišova vláda čeká na verdikt o důvěře, počká si na něj hodiny
před 5 hodinami
Islámská republika v krizi: Režim umírá pomalu, ale ke konci má ještě daleko
před 5 hodinami
Rozpad celého státu nebo zhroucení do občanské války. Expert popsal, co se může dál dít v Íránu
před 5 hodinami
2400 mrtvých v Íránu. Teherán dnes plánuje popravovat demonstranty, Trump hrozí tvrdou odplatou
před 7 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Mrznout má hlavně v noci, teplejší bude sobota
včera
Britská královna Camilla poprvé popsala napadení ve vlaku
včera
Babišova vláda určila nové zmocněnce. Turek se musí spokojit s dočasným řešením
včera
Augusta po dalším úspěchu na juniorském MS potvrdil konec u dvacítky
včera
Tragédie v rakouských Alpách. Český chlapec spustil lavinu, zraněním podlehl
včera
"Protestujte, pomoc je na cestě." Trump poslal zajímavý vzkaz do Íránu
včera
Výhled meteorologů až do února. Počasí se má vrátit k zimnímu normálu
včera
Žádný internet, žádné hovory. Íránská vláda vypilovala okamžitý informační blackout celého státu k dokonalosti
včera
Hlasování o důvěře: Česko se zaměří na protidronovou obranu. Euro nepřijmeme, prohlásila vláda
včera
Trump sliboval ochranu íránských demonstrantů. Ani my nevíme, co teď udělá, přiznává Bílý dům
Rozhodující chvíle pro americkou politiku na Blízkém východě se blíží. Prezident USA Donald Trump stojí před otázkou, jak reagovat na brutální zásah íránského režimu proti vlastním občanům. Před několika dny prohlásil, že Spojené státy jsou připraveny přijít demonstrujícím na pomoc, pokud proti nim vláda v Teheránu použije násilí. Nyní, když na veřejnost pronikají zprávy o stovkách až tisících mrtvých, svět s napětím očekává, zda šéf Bílého domu svá slova o „nabité a odjištěné zbrani“ přetaví v činy.
Zdroj: Libor Novák