Praha - Radní hlavního města Prahy posvětili na svém úterním zasedání rozpočet pro příští rok, který činí okolo 47,3 miliardy korun, na investice poputuje okolo 7,8 miliardy korun. Rozpočet musí schválit ještě zastupitelé na svém listopadovém zasedání, sdělil v úterý primátor Bohuslav Svoboda (ODS)
"Kapitálové výdaje půjdou v příštím roce na velké strategické akce, mezi které patří například výstavba tunelového komplexu Blanka. Sem půjde 4,7 miliardy korun. Na prodloužení metra A počítáme s 50 miliony a k tomu máme ještě peníze od Evropské investiční banky, dalších 200 milionů korun dáme na dokončení protipovodňových opatření a 150 milionů půjde na čistírnu odpadních vod," vyjmenoval primátor důležité investice hlavního města.
Praha se musela podle primátora vypořádat s poklesem daňových příjmů. Škrty v provozních výdajích hlavního města a snížení běžných výdajů o 5,8 procenta v dopravě, kultuře i infrastruktuře tak obyvatelé metropole pocítí i v příštím roce. "Dostupné finanční zdroje zásadně negativně ovlivnily dva vnější faktory, a to změna rozpočtového určení daní, díky které přijde Praha o 650 milionů korun, a dále také ekonomická recese, která se na daňových příjmech města podepíše záporně v rozsahu přes 1,5 miliardy korun. Celkově jsme tedy při sestavování rozpočtu museli vycházet ze základny meziročně nižší o 2,2 miliardy korun, což představuje zásadní propad o 5,8 procenta," vysvětlil primátor.
Největší část, celkem 46 procent výdajů metropole, v roce 2013 připadne na dopravu, 23 procent potom získá školství. Kompenzace dopravnímu podniku činí 10, 6 miliardy korun.
Pro výstavbu a opravu škol rada vyčlenila 268 milionů korun, na zařízení sociální a zdravotní péče 89 milionů korun. Stejná částka poputuje i na opravy v oblasti kultury.
Hlavní město neplánuje pro příští rok zvýšit daň z nemovitosti. Primátor se nechal slyšet, že také nedojde ke zvýšení ceny vodného a stočného či městské hromadné dopravy.
Běžné výdaje pro rozpočet 2013 představují položku 35 miliard korun a kapitálové výdaje 9,3 miliardy korun.
Rozpočet hlavního města letos počítal s výdaji 43,9 miliardy korun a na investice měla Praha 10,2 miliardy korun.
Související
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
před 1 hodinou
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
před 2 hodinami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
včera
„Hosté mi nebudou stát v cestě.“ Útočník před střelbou sepsal mrazivý protitrumpovský manifest
včera
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
včera
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
včera
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
včera
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
včera
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
včera
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
včera
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
včera
Ze světa přichází první reakce na střelbu. Lídři útok odsoudili
včera
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
včera
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
včera
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
včera
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
25. dubna 2026 21:19
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
25. dubna 2026 19:48
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
Izraelská armáda (IDF) oznámila, že během uplynulého víkendu zlikvidovala v jižním Libanonu celkem 15 bojovníků hnutí Hizballáh. K těmto incidentům došlo navzdory faktu, že příměří mezi Izraelem a Libanonem bylo nedávno prodlouženo o další tři týdny. Bezpečnostní situace v oblasti se tak opět vyostřuje a vyvolává obavy o stabilitu dohodnutého klidu zbraní.
Zdroj: Libor Novák