Praha - Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) podal ve středu rezignaci do rukou premiéra Petra Nečase (ODS), datovanou k 3. prosinci. Agentuře Mediafax to potvrdil sám ministr po schůzce s předsedou vlády.
"K třetímu prosinci rezignuji na post ministra dopravy," řekl Dobeš s tím, že třetího je první pracovní prosincový den. Premiérovi údajně nevadilo datování až na prosinec, i když vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) chtěla Dobešovo okamžité odstoupení.
O svém možném nástupci Robertu Vackovi, který je nyní na pozice vicepremiérčina náměstka sice ráno uvedl, že není dobře vybraný, odpoledne již svá slova mírnil. "Já se domnívám, že vůbec změny na ministerstvu dopravy jsou vhodné," vysvětlil novinářům. Jakákoliv změna ministerstvo podle Dobeše destabilizuje, proti Vackovi jako osobě údajně nic nemá.
Dobeš chce nyní rezort připravit na předání. "Zcela jednoznačně je to o tom, abychom pořádně připravili rozpočet na rok 2013," uvedl odcházející ministr, který upozornil na nedávno plánovaný 19miliardový škrt v rezortu.
Ministr zatím neví, zda zůstane ve straně liberálních demokratů Karolíny Peake. Neočekává, že by byl jeho bratr Jan odvolaný z náměstkovského postu na ministerstvu práce a sociálních věcí.
O odvolání ministra Dobeše se Peake s premiérem podle svých slov bavila již od srpna. Premiér ve středu v tiskovém prohlášení uvedl, že bere Dobešovu rezignaci k 3. prosinci na vědomí.
Ministra k rezignaci vyzvalo v úterý vedení strany LIDEM, kvůli nefungujícímu centrálnímu registru vozidel. O Dobešově odchodu se spekulovalo delší dobu, současná předsedkyně LIDEM Karolína Peake ho kritizovala již od letošního léta. Pavel Dobeš nastoupil do ministerského křesla na začátku loňského léta, nahradil tak nestranického ministra Radka Šmerdu, kterého nominovala tehdejší Dobešova strana Věci veřejné. Nyní třicetiletý Dobeš byl nejmladším ministrem Nečasova kabinetu.
Na jaře se Peake od Věcí veřejných odtrhla, založila vlastní stranu LIDEM, která měla ustavující sjezd na začátku listopadu. Dobeš na sjezdu nekandidoval na místopředsedu strany, místo toho prohlásil, že pokud se mu nepodaří v prosinci propojit centrální registr vozidel se základními registry, tak rezignuje. Registr je v provozu od července, zejména zpočátku se potýkal s četnými výpadky a dalšími problémy. Obtíže způsobovaly chyby v databázích.
Související
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
Vláda ČR , Ministerstvo dopravy , Pavel Dobeš
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
před 1 hodinou
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
před 2 hodinami
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
před 2 hodinami
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
před 3 hodinami
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
před 4 hodinami
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
před 5 hodinami
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
před 6 hodinami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 7 hodinami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 8 hodinami
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 8 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 9 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 9 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 11 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
Do mezinárodní debaty o maďarských volbách se vložilo Rusko, které podpořilo tvrzení amerického viceprezidenta JD Vance o vnějším zasahování do volebního procesu. Kreml se ztotožnil s názorem, že v rámci Evropské unie existují silné tlaky namířené proti znovuzvolení Viktora Orbána. Podle Moskvy se Brusel snaží aktivně pomáhat politickým rivalům současného maďarského premiéra.
Zdroj: Libor Novák