Praha - Kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS) zaplatil za letadla CASA 3,5 miliardy korun společnosti Omnipol, i když pravděpodobně nevěděl, za jakou částku firma španělské dopravní stroje koupila. Konkrétní částky byly ve smlouvě mezi konsorciem EADS a Omnipolem začerněné, informovala dnes večer Česká televize (ČT). Podle ní firma za letadla zaplatila 98 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun). Kvůli zakázce je vyšetřována tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). Kriminalisté ji viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
Nákup letadel CASA zprostředkoval Omnipol, který na nákup dostal miliardy od vlády. Ze smlouvy však nebylo patrné, za kolik letadla od výrobce pořídil. "Když jsem obdržel kopii té smlouvy se začerněnou částkou a ani přes tu lampičku, kde jsem se pokoušel zjistit to číslo, nebylo to vidět, tak mi to samozřejmě vadilo," řekl ČT současný ministr obrany Alexandr Vondra (ODS)."Pokud bychom ke každé firmě přistupovali s nedůvěrou, tak bychom tady neuzavřeli žádný kontrakt," uvedl náměstek ministra obrany pro obranné akvizice Pavel Bulant. Současný ředitel sekce vyzbrojování tehdy pracoval jako šéf kanceláře prvního náměstka ministryně Parkanové Martina Bartáka.Nákup letadel CASA byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.Parkanová v době rozhodování vlády o nákupu strojů působila jako ministryně obrany. Kriminalisté ji viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Vinu odmítá také bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk.
Související
Odvolací soud potvrdil osvobození Parkanové a Staňka v kauze letounů CASA
Kauza CASA: Soud osvobodil exministryni Parkanovou i Staňka
Kauza: Letouny CASA , Vláda ČR , omnipol
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
před 1 hodinou
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 2 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 3 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 4 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 5 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 6 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 7 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 8 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 8 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 10 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
Americký prezident Donald Trump opět upozornil íránský režim, aby se nepokoušel o další vývoj jaderných zbraní. Washington je podle Trumpa připraven na další úder proti íránským jaderným zařízením.
Zdroj: Lucie Podzimková