Praha – Podle Karla Horáka z NS-LEV21 by bylo vhodné, aby byly platy soudců řešeny samostatně a ne ve spojení s platy dalších ústavních činitelů. Národní socialisté totiž jsou pro zvýšení platu soudců a státních zástupců, ale ne pro zvyšování příjmu zákonodárců.
Poslanci NS-LEV21 proto plánují podpořit právní úpravu „vládní návrh zákona o platech soudců, a to i s vědomím, že tato úprava v podstatě rezignuje na princip rovnosti tří mocí ve státě." Přijetí zvláštního zákona by mělo proběhnout co nejdříve s účinností od 1. ledna, aby soudci a státní zástupci nedostali platy až o měsíc později.
„Vyzýváme tedy vládu, aby předložila takový návrh zákona, který bude zcela vycházet z nálezu Ústavního soudu ČR a nebude platy soudců krátit. Tím je jedině návrat k původní zákonem garantované platové základně, která činí trojnásobek nominální mzdy v nepodnikatelské sféře. Jakýkoli nižší koeficient bude opět nepřípustnou restrikcí," uvádí Horák.
Horák dále připomíná, že Ústavní soud nezmění ustálenou judikaturu a spor s ním by vláda zaručeně prohrála. Pokud by se navíc vláda přetahovala s Ústavním soudem, považoval by takovou situaci za velmi trapnou.
Související
DSSS se na Ústecku spojila s NS-LEV 21, lídrem kandidátky bude kontroverzní Vandas
Novým předsedou LEV 21 se stal Michek
ns - lev 21 , Jiří Paroubek , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
před 1 hodinou
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
před 2 hodinami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 2 hodinami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 3 hodinami
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 4 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 5 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 6 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 7 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 8 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 9 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
Evropský parlament vyslovil ostrý nesouhlas s působením maďarského eurokomisaře Olivéra Várhelyiho, když v rámci hlasování o schválení rozpočtu unie poukázal na závažná a vleklá manažerská pochybení v jím vedeném úřadě.
Zdroj: Libor Novák