Hrozí krize politického systému. Stačilo zavřít dva poslance

Praha – Ve sněmovně se rýsuje velmi složitá situace. Zatím to totiž vypadá, až vláda ani opozice nebudou mít nadpoloviční většinu v dolní komoře. Co to může způsobit?

Z vládní koalice teatrálně odešla strana LIDEM. Jenže ne ihned, ale až 10. ledna. Druhý den pak předsedkyně strany Karolína Peake vyzvala Petra Nečase k jednání. Kdyby ale opravdu LIDEM z vlády odešla do opozice, existuje tu varianta podpory vlády ze strany skupiny přeběhlíků a vyhozených poslanců, které shromažďuje Josef Dobeš. S jejich podporou by situace ve sněmovně byla přesně 99 proti 99. ČSSD má totiž zavřeného Davida Ratha a koalice odsouzeného Romana Pekárka, který bude muset nastoupit do výkonu trestu.

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc si je této situace vědom. Nechce ale vyjednávat s další opoziční stranou Věcmi veřejnými vyjednávat o svrhnutí vlády. „Není důvod někoho přemlouvat. Každý má svou odpovědnost. My nebudeme přeběhlíkům slibovat něco za to, že svrhnou vládu. Důležité podle nás je tady nenechat vládnout přeběhlíky. Nenechat tady vládnout vládu, která není schopna řešit krizi, která je ve společnosti, ani tu ekonomickou," řekl v rozhovoru pro Týden.cz Tejc.

Je si jistý, že vláda stejně nebude mít dostatek poslanců na poklidné dovládnutí do řádných voleb. „Nepochybně využijeme naší většiny v Senátu, abychom takové vládě - nebudeme-li ji schopni svrhnout - alespoň zkomplikovali život," dodal pro Týden.cz. A komplikovat život vládě půjde velmi snadno. Pokud by Senát vetoval všechny zákony vlády, pak by ta měla problém sehnat 101 poslanců na přehlasování veta.

Ve sněmovně by tak vznikla situace, kdy vláda by nebyla schopná nic prosadit, stejně jako opozice, které by vládní koalice nedovolila protlačit zákon sněmovnou. Situaci by vyřešily buď předčasné volby, nebo vyjednávání nad každým zákonem.

Související

Ilustrační foto

Exposlanec Pekárek byl podmínečně propuštěn z vězení

Hradec Králové - Exposlanec Roman Pekárek (dříve ODS), jemuž justice za korupci spojenou s prodejem pozemku uložila pět let vězení, byl podmínečně propuštěn na svobodu. Požádal o to ředitel nápravného zařízení a Okresní soud v Hradci Králové mu vyhověl.

Více souvisejících

Roman Pekárek Jeroným Tejc Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že Washington a Teherán jsou velmi blízko podepsání mírové dohody, která by mohla ukončit současný válečný konflikt. Podle jeho slov bylo dosažení dohody hlavním důvodem, proč se rozhodl zrušit třetí noc po sobě plánované raketové údery a bombardování Íránu. Trump novinářům sdělil, že k finálnímu stvrzení ujednání zbývá v následujících dnech pouze dokončit dokumentaci, přičemž samotný podpisový ceremoniál se pravděpodobně uskuteční v Evropě. Podle něj tak válka s Íránem prakticky skončila.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat

Češi v prvním zápase na letošním mistrovství světa ve fotbale sahali po bodovém zisku, proti Jižní Koreji dokonce několik minut vedli. Nakonec ale nezískali ani bod, protože reprezentaci asijské země se podařilo skóre otočit. Národní tým tak bude doufat, že vyhraje alespoň jeden ze dvou zbývajících zápasů ve skupině. 

včera

včera

Estadio Azteca je jedním ze stadionů, kde se odehraje letošní MS.

Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?

O blížícím se fotbalovém mistrovství světa, které vypukne již ve čtvrtek 11. června večer a které poprvé v historii budou spolupořádat tři země – konkrétně USA, Kanada a Mexiko, se v mnoha ohledech může směle mluvit o mistrovství, jaké fotbalový fanoušek dosud nezažil. Nejen rekordním počtem účastníků, kterých bude poprvé až 48, ale také třeba i kvůli změnám pravidel, stejně jako postupového klíče.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody

V Tichém oceánu se oficiálně zformoval klimatický jev El Niño a podle předpovědí meteorologů by mohl dosáhnout historické síly. Tento přirozený oteplovací cyklus, který v tichomořské oblasti blízko rovníku ovlivňuje celosvětové počasí, podle odborníků ještě více zvýší teplotu planety již tak zatížené znečištěním z fosilních paliv a pravděpodobně vyvolá extrémní projevy počasí po celém světě. 

včera

včera

Ilustrační foto

Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití

Polsko v rámci své snahy stát se klíčovou pevností NATO vůči Rusku spustilo rozsáhlý civilní program wGotowości neboli Připravenost, který učí dobrovolníky dovednostem potřebným pro přežití v dobách krize. Tato iniciativa představuje největší projekt dobrovolného obranného výcviku v polské historii a klade si za cíl propojit armádu s veřejností a psychologicky připravit společnost na případný válečný stav.

včera

Kaja Kallasová

Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové

Francie, Německo a další členské státy Evropské unie intenzivně diskutují o zásadní reformě, či dokonce rozpuštění patnáct let staré Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Cílem plánovaných změn je zefektivnit reakci bloku na současné geopolitické krize. Podle informací deníku Financial Times zvažují unijní metropole omezení pravomocí šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové a přesun funkcí tohoto úřadu, disponujícího ročním rozpočtem ve výši jedné miliardy eur, zpět pod Evropskou komisi a jednotlivé členské státy.

včera

včera

Hormuzský průliv

Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí

Útoky Spojených států z posledních hodin podle íránského ministerstva zahraničí prakticky zlikvidovaly platnost dosavadního příměří. Teherán označil americké vojenské akce za nezákonné a kriminální, přičemž zdůraznil, že vedle zjevného porušení Charty OSN a základních pravidel mezinárodního práva ohledně národní suverenity tyto údery učinily dohodu o příměří z 8. dubna fakticky bezvýznamnou. 

včera

Elon Musk

Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí

Násilné nepokoje v Belfastu a dalších britských městech ukázaly rostoucí vliv sociálních sítí, s jejichž pomocí krajně pravicoví aktéři prosazují protipřistěhovaleckou agendu. Rozbuškou pro vlnu neklidu se stal pondělní útok nožem v Belfastu, ze kterého byl obviněn súdánský žadatel o azyl, jenž do Spojeného království dorazil v roce 2023. Incidentu okamžitě využili radikální aktivisté k mobilizaci svých stoupenců. Následující večer provázely pouliční střety, zapalování aut, domů i autobusů a také rasově motivované útoky na majetek, včetně napadení provozovny tureckého holičství.

včera

včera

včera

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty

Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla

Policie v Severním Irsku nasadila vodní děla proti výtržníkům během druhé noci protiimigračních protestů. U kruhového objezdu Sandyknowes poblíž Newtownabbey, severně od Belfastu, tak rozehnala dav přibližně tří set lidí, kteří zapálili nákladní vůz a házeli cihly a zápalné lahve. Nepokoje byly hlášeny také z měst Derry a Coleraine, celkově však byly výtržnosti mírnější než v úterý, kdy davy útočily na etnické menšiny v reakci na pondělní útok nožem v severním Belfastu, který si vyžádal jednoho těžce zraněného muže.

včera

včera

včera

K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek

Počasí bohaté na srážky bude v Česku panovat i během čtvrtečního dne, kdy hrozí dokonce i bouřky. Někde tak může spadnout až 20 milimetrů srážek. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy