Praha - Strana práv občanů - zemanovci si na dnešním sjezdu v Praze zvolí nové vedení. K delegátům promluví také prezident a čestný předseda strany Miloš Zeman. Bude je varovat před případným vládním angažmá po příštích sněmovních volbách.
Členové a delegáti Zemanovců se sejdou v pražském TOP Hotelu na Chodově. Tedy na stejném místě, kde jejich čestný předseda Miloš Zeman očekával a poté i slavil své zvolení prezidentem. Čestný předseda Miloš Zeman vystoupí před polednem, píše web České televize.
Funkci předsedy nebude na sjezdu obhajovat Vratislav Mynář, jenž se stal kancléřem nového prezidenta. Do čela strany bude podporovat nynějšího prvního místopředsedu Zdeňka Štengla, který vede krajskou organizaci na Pardubicku a je regionálním zastupitelem.
Zeman při návštěvě Senátu tento týden řekl, že SPOZ na sjezdu popřeje, aby nenásledovala "katastrofy" malých politických subjektů a nesnažila se být v kabinetu. Strana by podle něj měla být "kritickým partnerem vítěze voleb". Volební vítězství popřál někdejší šéf ČSSD Zeman sociálním demokratům minulý týden na jejich sjezdu. ČSSD by podle něj měla vládnout sama v menšinové vládě.
SPOZ je jednou z nejmladších partají na české polické scéně. Zemanovci do politiky oficiálně vstoupili 17. října 2009, kdy se členové občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana rozhodli založit stranu Strana práv občanů. Ta byla zaregistrována 14. prosince 2009. V lednu 2010 pak změnila svůj název na Stranu práv občanů ZEMANOVCI (SPOZ).
Podle průzkumů stranických preferencí se SPOZ většinou pohybuje pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Poslední dva průzkumy agentury STEM již straně přisuzují zisk nad pět procent, a tedy šest až sedm mandátů ve Sněmovně. Také podle nejnovějšího šetření agentury Median by strana získala 5,5 procenta hlasů. Oproti poslednímu únorovému průzkumu této společnosti to znamená zlepšení o 2,5 procentního bodu.
Související
Prezident Zeman na sjezdu SPOZ volal po přímé volbě starostů
Foldyna by rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost
spo- Zemanovci , Miloš Zeman , Vratislav Mynář
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V metru proběhne další víkendová výluka. Lidé budou muset do tramvají
před 2 hodinami
Policie se snaží ztotožnit neznámou ženu. Tělo se našlo v lese u Říčan
před 2 hodinami
Čeští hokejisté ostudu nedopustili. S Francií otočili skóre z 2:3 na 6:3
před 3 hodinami
Benzin v posledních dnech zlevnil. Teď má spolu s naftou opět zdražovat
před 4 hodinami
Pod tlakem je i král Karel. Američané chtějí vyslechnout bývalého prince Andrewa
před 4 hodinami
Muž z jiné planety. Rychlobruslař Jílek získal zlato na deseti kilometrech
před 5 hodinami
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
před 5 hodinami
Janatová se ani ve volné technice neztratila. Medaile se rozdávaly ve snowboardových disciplínách
před 6 hodinami
Potvrzeno. Předpověď počasí slibuje další nadílku, napadne až 15 cm sněhu
před 6 hodinami
Kallasová vyvrátila tvrzení USA. OSN podporuje Radu míru jinak, než Trumpovi lidé tvrdí
před 7 hodinami
Ledecká po snowboardu neuspěla ani na lyžích, super-G nedojela. Nováková senzačně čtrnáctá
před 7 hodinami
Waltz odráží kritiku USA: Pod vedením Trumpa vracíme svět zpět z okraje propasti
před 7 hodinami
USA posílají na Blízký východ druhou letadlovou loď
před 8 hodinami
Ani USA nejsou bez Evropy dost silné, Amerika ztratila nárok na globální vůdčí postavení, prohlásil na MSC Merz
před 8 hodinami
Adamczyková zkompletovala olympijskou sbírku. Z Itálie si přiveze stříbro
před 9 hodinami
Okamžitě zastavte útoky na ukrajinskou energetickou síť, vyzvala OSN Rusko
před 9 hodinami
Maďarsko a Slovensko čím dál častěji hledají ochranu u Ruska, varuje světový tisk
před 10 hodinami
Do Mnichova se sjíždí světoví lídři na konferenci MSC. Rutte se ještě před zahájením vysmál Rusku
před 11 hodinami
Poslanci schválili odklad superdávky. Řeší změnu jednacího řádu Sněmovny
před 12 hodinami
Starý svět je definitivně minulostí, situace na Ukrajině je strašná, prohlásil Rubio
Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve čtvrtek prohlásil, že starý svět je definitivně minulostí. Před zahájením Mnichovské bezpečnostní konference uvedl, že rychlé globální změny nutí všechny státy přehodnotit své pozice v nové geopolitické éře. Podle šéfa americké diplomacie se svět mění přímo před očima a éra, ve které vyrůstal, už neexistuje.
Zdroj: Libor Novák