Praha – Co se to v české politice vlastně děje? To popisuje historik a politolog Jan Berwid-Buquoy na svém blogu. Podle politologa je jednání prezidenta naprosto nevypočitatelné.
„Prezident, je na nejvyšším společenském žebříčku, nikoli proto, aby se díval na národ pohrdavě z vrchu (tak jako Václav Klaus), nýbrž aby ukazoval cestu. Miloš Zeman sice cestu ukazuje, ale jaksi mimo. Jeho představy řízení státu spíš připomínají chaos vesnického hostince, krátce před rvačkou opilců," uvádí historik.
Vláda Jiřího Rusnoka nemá legitimitu v parlamentu, proto je možné toto označit za puč, což podle Zemana Ústava povoluje. Tato vláda zatím nevládne a dle historika jen vyhazuje zkušené úřadníky z ministerstev a nahrazuje je vlastními známými – běžné uchopení moci pučisty. Vzhledem k tomu, že se však jedná o několik bývalých komunistů, tak bychom se měli rozloučit s tím, že by brali ohled na nějakou většinu ve sněmovně.
Vedle toho kriminalizuje prezident jednání signatářů pod seznamem těch, kdo by dopředu avizoval podporu další vládě, když chce notářsky ověřené podpisy. „Prezidentovy duševní pochody bych nepodceňoval – jsou nevypočitatelné," hodnotí jednání Zemana.
„Podle jaké logiky se stávají milionoví dlužníci ministry financí, to by nám pánové Rusnok a Zeman měli rovněž náležitě vysvětlit. Fischerovy dluhy někdo zaplatil a tato okolnost připravuje mnoho sociálních demokratů o klidný spánek. Na rozdíl od Fischera jim žádný multimilionář nechce nic dát a oni to patrně považují za do nebe volající nespravedlnost. Proto Rusnokovu vládu s Fischerem nepodpoří," dodává.
Související
Hlupáci a nevzdělanci! míní o kriticích Římského klubu historik
Zemana na Nový rok postihne zase „viróza", říká historik
Jan Berwid-Buquoy , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 42 minutami
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
před 1 hodinou
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
před 3 hodinami
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 4 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 5 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 6 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 8 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
Světové oceány zaznamenaly v červnu rekordně nejvyšší teploty v historii měření, čímž překonaly i maxima z let 2023 až 2024. Průměrná teplota mořské hladiny v tropických a mírných oblastech se v současnosti pohybuje těsně pod hranicí 21 °C, přičemž před nástupem masivní industrializace kolem roku 1870 činila přibližně 19,6 °C. Tento nárůst představuje enormní množství akumulované energie, neboť oceány absorbují více než 90 procent dodatečného tepla zachyceného v atmosféře vlivem skleníkových plynů.
Zdroj: Libor Novák