Praha – Možná byste tomu nevěřili, ale poslanec David Rath, který je již přes rok ve vazbě, rozdává rady a poučuje ohledně čerpání dotací. V poslední době totiž nejsme schopni čerpat dotace z Bruselu a Rath tedy ukazuje, kde jsou dotace nejpotřebnější.
V mnoha oblastech peníze z Evropské unie potřebujeme, jako například ve školství. Vedle toho však jsou utráceny peníze za dle Ratha zcela nesmyslné věci, jakými jsou mnohá školení s okázalými názvy. „Občas se jako nesmyslné projekty prezentuje třeba výstavba golfového hřiště, ale to je proti tomu trvalá hodnota (...). Utrácení času na nudných školeních nic přinést nemůže," uvádí Rath na svém blogu.
Dle Ratha je důležité si uvědomit, kde jsou peníze skutečně potřeba, proto se ve Středních Čechách pustili do opravování škol, školek, nemocnic a zanedbaných center měst. Dále je třeba stanovit finanční limit, aby žadatel nenechal vyprojektovat megalomanský projekt. Rath také popisuje, že ve Středočeském kraji měli větší šanci uspět ti, kdo přišel s hospodárněji nastavenou žádostí. Tak se podařilo zrekonstruovat řadu škol a nemocnic.
„Asi si někdo řekne, že jsem drzý. Sedím v kriminále v souvislosti s dotacemi z EU a poučuji. ROP Střední Čechy, který jsem vedl, byl nedávno auditem, zadaným EU, vyhodnocen jako operační program s takřka nulovou chybovostí, byl tak nejlepší z celé republiky a nebude vracet ani korunu. To, že díky tomu sedím ve vězení, je výrazem jisté zvrhlosti, která u nás panuje," dodává.
Rath tímto che vzkázat nové vládě, že jejím úkolem je účelně vyčerpat dotace z EU na projekty, které budou mít co nejdelší trvalou hodnotu.
Související
David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci
Svaz pacientů jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Británie: Navalnyj byl otráven smrtícím neurotoxinem jihoamerických pralesniček
před 19 minutami
Po uzavření mírové dohody na Ukrajině nebezpečí pro Evropu vzroste, varoval na MSC Starmer
před 1 hodinou
Zelenskyj na MSC: Obětování Československa Evropu nezachránilo. Je iluzorní věřit, že rozdělení Ukrajiny přinese mír
před 2 hodinami
Finové si zlepšili chuť, Slováci zdolali domácí Italy. Kanada postupuje přímo do čtvrtfinále
před 2 hodinami
České hokejistky vysněnou olympijskou medaili nezískají. Ve čtvrtfinále nestačily na Švédky
před 2 hodinami
„Nevíme, jestli to Rusko myslí vážně.“ Rubio sklidil za projev na MSC potlesk ve stoje
před 3 hodinami
Macron na MSC: Nastal čas, aby Evropa uvažovala o vlastních jaderných zbraních
před 5 hodinami
Ukrajina mrzne. Proč jsou ruské údery na energetickou síť tak efektivní? V Česku by měly stejný účinek
před 6 hodinami
Cvičení jednotek NATO se zúčastnili i Ukrajinci. Výsledky byly otřesné, dva prapory rozmetali za jediný den
před 7 hodinami
Zimní počasí se znovu chopí otěží. Má sněžit i mrznout
včera
V metru proběhne další víkendová výluka. Lidé budou muset do tramvají
včera
Policie se snaží ztotožnit neznámou ženu. Tělo se našlo v lese u Říčan
včera
Čeští hokejisté ostudu nedopustili. S Francií otočili skóre z 2:3 na 6:3
včera
Benzin v posledních dnech zlevnil. Teď má spolu s naftou opět zdražovat
včera
Pod tlakem je i král Karel. Američané chtějí vyslechnout bývalého prince Andrewa
včera
Muž z jiné planety. Rychlobruslař Jílek získal zlato na deseti kilometrech
včera
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
včera
Janatová se ani ve volné technice neztratila. Medaile se rozdávaly ve snowboardových disciplínách
včera
Potvrzeno. Předpověď počasí slibuje další nadílku, napadne až 15 cm sněhu
včera
Kallasová vyvrátila tvrzení USA. OSN podporuje Radu míru jinak, než Trumpovi lidé tvrdí
Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová vystoupila na hlavní scéně Mnichovské bezpečnostní konference v diskusním panelu po boku saúdskoarabského ministra zahraničí, kolumbijského ministra obrany a amerického velvyslance při OSN Mikea Waltze. Kallasová se ve svém příspěvku shodla s diagnózou německého kancléře Merze, že dosavadní světový řád je u konce. Podle ní byl tento systém vybudován proto, aby předcházel válkám, což se, jak ukazuje současné dění ve světě, zjevně nedaří.
Zdroj: Libor Novák