Praha - Jen 15 procent obyvatel vnímá kabinet Jiřího Rusnoka jako vládu odborníků, jak ji při jmenování nazval prezident Miloš Zeman. Největší část veřejnosti, 37 procent, kabinet považuje za vládu Zemanových přátel. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK, jehož výsledky dnes v pořadu Otázky Václava Moravce zveřejnila Česká televize.
Podle ředitele STEM/Mark Jana Tučka považují Rusnokův kabinet za vládu odborníků převážně senioři a příznivci levicových stran.
Téměř čtvrtina Čechů, 23 procent, by vládu označilo za překlenovací. Osmnáct procent by jí přisoudilo přívlastek úřednická a sedm procent ji vnímá jako vládu Strany práv občanů Zemanovci.
Rusnokova vláda schválila své programové prohlášení v pátek. Každé programové prohlášení každé vlády je do značné míry obecné a neříká přesně, jak bude kabinet vládnout. Nekonkrétní cíle jako je nastartovat ekonomiku, podporovat vědu a výzkum a konkurenceschopnost či řešit nezaměstnanost slibují úplně všechny vlády. Čili v tomto směru se Rusnokův tým nijak neliší od politických vlád.
Několik věcí je možné pochválit, Ministr životního prostředí plánuje pokračovat v prospěšném programu Zelená úsporám. Marie Benešová za resort spravedlnosti chce zajistit dotažení důležitých prováděcích zákonů k občanskému zákoníku, bez nichž by nemohl začít platit.
U řady ministrů stojí za pozornost ústup z původních plánů. Zjevně neprošly schvalovacím procesem u prezidenta, upozorňuje server respekt.ihned.cz. Tak třeba ministr zdravotnictví Martin Holcát těsně po nástupu do funkce ohlašoval, že by rád pokračoval v zavádění zdravotnických nadstandardů. Ústavní soud napadl způsob, jakým je předchozí ministr Leoš Heger zaváděl (formou vyhlášky), ale nikoliv nadstandardy samotné. V programovém prohlášení ovšem o tématu nenajdeme ani slovo.
Související
OBRAZEM: Motoristé mluvili s Pavlem o prioritách vlády. Na Turka se čekalo marně
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
Vláda ČR , Jiří Rusnok (guvernér ČNB) , průzkumy
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Američané předem ví, co je v sázce. Útokem na Venezuelu způsobí hned dvě krize
před 1 hodinou
Turek se ozval z nemocnice, kde podstoupil vyšetření
před 2 hodinami
OBRAZEM: Motoristé mluvili s Pavlem o prioritách vlády. Na Turka se čekalo marně
před 3 hodinami
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
před 4 hodinami
Trump se vzdá vůdčí role v jednáních s Ruskem, tvrdí bývalý vyslanec. USA už poskytnou jen podporu
před 5 hodinami
Thajská armáda zahájila nálety proti Kambodži
před 5 hodinami
Zelenskyj míří do Británie, sejde se s předními evropskými lídry
před 6 hodinami
Jsem zklamaný, Zelenskyj si mírový návrh dosud nepřečetl, prohlásil Trump
před 8 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí. Teploty místy klesnou téměř k nule
včera
Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru
včera
Tajemné historické adventní postavy: Děti neděsil jen čert, ale i ženy s velkými noži
včera
FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu
včera
Turek pondělní schůzku s prezidentem Pavlem zrušil
včera
USA už neoznačují Rusko za hrozbu. Kreml se raduje
včera
Většina Čechů Turka za ministra nechce, ukázal nový průzkum
včera
Zelenskyj válku prodlužuje, Trump od ní může dát ruce pryč, prohlásil jeho syn
včera
Patrik Hezucký měl nádor, který metastázoval do jater, prozradila jeho manželka
včera
Putin systematicky ničí svou vlastní zemi. Trumpovu dohodu měl přijmout, píše zahraniční tisk
včera
Kvůli Turkovi na mě budou tlačit statisíce lidí. Za Pavlem v pondělí možná nedorazí, tvrdí Macinka
včera
Sesadili jsme prezidenta, oznámili vojáci v Beninu. Armáda pokus o převrat zmařila
Vláda Beninu tvrdí, že věrné oddíly vojáků a národní gardy získaly zpět kontrolu poté, co skupina vojáků ve státní televizi ohlásila, že v této západoafrické zemi uchvátila moc. Šlo o zjevný pokus o převrat. Ministr zahraničí Olushegun Adjadi Bakari v neděli prohlásil, že pučisté převzali kontrolu pouze nad státní televizí a signál byl přerušen jen na několik minut.
Zdroj: Libor Novák